Haber

ABD Başkanı Biden: “NATO’nun her santimini kelimenin tam anlamıyla savunacağız”

ABD Lideri Joe Biden, NATO’ya olan taahhütlerini yinelemek istediğini belirterek, “Beşinci Madde kutsal bir taahhüttür. NATO’nun her karışını tam anlamıyla savunacağız” dedi. söz konusu.

Biden, Polonya’nın başkenti Varşova’da Bükreş Nine (B9) liderleri ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile bir araya geldi ve toplantı öncesi değerlendirmelerde bulundu.

Biden, NATO’nun güçlü müttefikleriyle birlikte olmaktan mutlu olduğunu ve Stoltenberg’in şu ana kadar “harika bir iş çıkardığını” söyleyerek kendisine teşekkür etti.

B9 biriminin 2015 yılında kurulduğunu hatırlatan Biden, “Rusya’nın işgalinin birinci yıldönümüne yaklaştığımız bugünlerde bir arada durmaya devam etmemiz daha da önem kazanıyor ve bu da ne kadar güçlü olduğumuzun bir kanıtı bence. hissetmek.” ifadeleri kullandı.

NATO’nun doğu kanadında yer alan ülkelerin değerine vurgu yapan Biden, “Kolektif savunmamızın ön saflarındasınız. Bu çatışma sadece Ukrayna’da değil tüm Avrupa’da ve dünyada demokrasilerin özgürlüğü için önemlidir. Ukrayna’ya kritik güvenlik yardımı ve kelimenin tam anlamıyla milyonlarca mülteciye kritik destek sağlamak.” Ukrayna’ya kalıcı desteğimizi sürdüreceğiz.” dedi.

NATO’ya olan taahhütlerini yinelemek istediğini kaydeden Biden, “Beşinci Madde kutsal bir taahhüttür. Kelimenin tam anlamıyla NATO’nun her karışını savunacağız.” ifadesini kullandı.

Görüşme öncesi Polonya Devlet Başkanı Andrzej Duda ile fotoğraf çekimi için bir araya gelen Biden’a, Rusya’nın Yeni Stratejik Silahları Azaltma Anlaşması’nı (START) askıya alması sorulduğunda, “Şu anda vaktim yok. Büyük kusur” yanıtını verdi. cevabı verdi.

“Tarihin tekerrür etmemesini sağlamalıyız”

Jens Stoltenberg, Biden’ın Kiev ziyaretinin Ukrayna’ya ve Avrupa’nın güvenliğine sarsılmaz desteğin açık bir mesajı olduğunu da ifade etti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in barışa hazır olmadığının altını çizen Stoltenberg, “Aksine daha fazla savaşa hazırlanıyor. Bu nedenle Ukrayna’ya desteğimizi sürdürmeli ve artırmalıyız. Ukrayna’ya muzaffer olması için gerekeni vermeliyiz.” ” dedi.

Stoltenberg, “Savaşın ne zaman biteceğini bilmiyoruz, ancak bittiğinde tarihin tekerrür etmemesini sağlamalıyız” dedi. değerlendirmesini yaptı.

NATO’nun doğu kanat ülkeleri Bulgaristan, Çekya, Estonya, Macaristan, Letonya, Litvanya, Polonya, Romanya ve Slovakya’nın modüllerini oluşturduğu Bükreş Nine (B9), 4 Kasım 2015 tarihinde Romanya’nın başkenti Bükreş’te kuruldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu