Haber

Ali Babacan: Seçimden sonra 7 ayda 7 kez faiz artırdılar

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, “Seçim sonrası 7 ayda 7 faiz artırdılar. Merkez Bankası Para Politikası Kurulu bu hafta toplanacak. 8’inci artışı da muhtemelen 8’inci ayda göreceğiz.”

Ali Babacan, Konya’da seçim kampanyasının ikinci gününde kent merkezindeki bir otelde basın toplantısı düzenledi. Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediye başkan adaylarını tanıtan Babacan, hükümetin ekonomi politikasını eleştirdi. Geçen yıl mayıs ayında yapılan genel seçim öncesinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu tarafından politika faizinin düşürüldüğünü belirten Babacan, “Mayıs 2023 seçimlerine giderken Sayın Başkan Erdoğan, “Faizler düştü, daha da düşecek. Ben bu ülkenin başında olduğum sürece faizler düştü. Artmaz, azalır, düşer” demedi mi? Hatta daha da fazla mı?” Aslında seçime giderken Merkez Bankası’na faizleri azar azar indirterek ülkeyi yüzde 8,5 faizle seçime sokmadılar mı? Peki ne oldu? Seçimden sonra artırdılar Faiz 7 ayda 7 kat. Bu Merkez Bankası Para Politikası Kurulu haftaya toplanacak. 8’inci ayda muhtemelen 8’inci artışı göreceğiz. Peki şimdi soruyorum, soruyorum Konya’nın güzel insanlarına. Seçimden önce ‘Faizler düşecek’ dediler, yüzde 8,5’e düşürdüler, seçimden sonra yüzde 7 dediler. Faizi ayda 7 kez arttırıp yüzde 42,5’e çıkarmak halkı kandırmak değil mi? Çiftçilerimizin kullandığı mazotu seçim öncesi 20 lira olarak gösterip seçim sonrasında 40 liraya çıkarmak kamuoyunu kandırmak değil mi? Çıkarmak; Bu kamuoyunu yanıltmak değil mi? Erdoğan Mayıs 2023 seçimlerini kazandı. Yüzde 52 ila 48 arası kazandı ama kesin olarak kazanamadı. “Hem ticarette hem siyasette helal faydaya çok önem veriyoruz” dedi.

SARI KART GÖSTERDİLER

Babacan, tanıttığı belediye başkan adaylarıyla birlikte cebinden sarı kartları çıkararak, “Belediye başkanlarımızın yerel seçimlerde seçilmesi önemli. Ama bu seçimler merkezi yönetime bir uyarıdır. Eğer iktidardan memnun değilseniz” dedi. ve hükümeti uyarmak istiyorum, ‘Arkadaş yanlış yoldasın, yanlış yapıyorsun’ diyorlar. “‘Aklınız başına gelsin, aklınız başına gelsin’ demek istiyorsanız bu yerel seçimler aynı zamanda gösterilecek bir seçimdir. Hükümete sarı kart” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu