Ekonomi

Analistlere göre PayPal’ın işlem brüt kâr büyümesi çok zayıf görünüyor

Investing.com – PayPal, tüketici harcamalarındaki devam eden güç ödeme hacmindeki büyümeyi desteklediği için ikinci çeyrekte beklenenden daha iyi bir sonuç bildirdi.

Fakat paypalhisseleri rapordan sonra yaklaşık %8 değer kaybetti.

PayPal, 7.29 milyar $ gelir üzerinden 1.16 $ EPS (hisse başına kazanç) açıkladı. Investing.com tarafından ankete katılan analistler, EPS’nin 1,15 $ ve 7,27 milyar $ gelir olmasını bekliyorlardı.

Aktif hesap sayısı bir önceki yıla göre 429 milyondan 431 milyona yükseldi. Önemli bir performans ölçütü olan toplam ödeme hacmi %11 artarak 376,5 milyar dolara ulaştı. Düzeltilmiş faaliyet marjı, ortalama analist tahmini olan %21,7’nin altında %21 oldu.

Şirketin proses gelirlerinden proses maliyetleri ve proses kayıplarının düşülmesi ile elde edilen proses brüt kârı bir önceki yıla göre %1 artış göstermiştir.

3. Çeyrek için düzeltilmiş EPS’nin %13 ila %14 artarak 1.22-1.24 $’a çıkması ve gelirin %8 artarak yaklaşık 7.4 milyar $’a çıkması bekleniyordu. Wall Street’in varsaydığı gibi, bu rakamlar sırasıyla EPS’nin 1.22 $ ve gelirin 7.33 milyar $ tarafındaydı.

2023 için EPS’nin 4,94 $ olan beklentilerin biraz üzerinde 4,95 $ olması bekleniyordu.

Şirket ayrıca 2023 için hisse geri alımlarının yaklaşık 5 milyar dolara ulaşmasının beklendiğini söyledi.

Bernstein analistleri, fayda sonrası hisselerdeki zayıflığı süreç brüt kâr büyümesi üzerindeki baskılara bağladı. Brüt kar (GP) büyümesinin “esasen şirketin gerçek geliri” olduğunu eklediler.

“Trading GP, özellikle TPV büyümesi çok farklı brüt marjlara sahip birçok işletmenin bir sonucu olduğundan, kritik bir sağlık ölçüsüdür. Hisse senedi piyasa sonrası %7 düştü çünkü yüzeyde ticaret GP büyümesi çok zayıf görünüyor. Brüt kar marjı baskıları yapısal mı yoksa geçici mi? Ben?”analistlere sorun.

Goldman Sachs analistleri şunları ekledi:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu