Yaşam

Araştırma: Kedilerin 276 farklı yüz ifadesi var

Bilim insanları, ABD’deAğustos 2021’den Haziran 2022’ye kadar Kaliforniya Üniversitesi’nde 53 “British Shorthair” yetişkin kediyi inceledi.

Kediler için geliştirildi “Yüz Hareketi Kodlama Sistemi”Araştırmacılar, bu teknolojiyi kullanarak kedilerin birbirleriyle etkileşime girdiklerinde ürettikleri “yüz sinyallerini”, yüz kaslarındaki hareketlerin sayısına ve türüne bakarak incelediler.

Araştırmacılar kediler arasında 186 etkileşim kaydetti; bunların 413’ü erkek kediler, 275’i ise dişi kediler tarafından üretildi. 688 yüz sinyalini kodladı.

Bu sinyalleri inceleyen araştırmacılar, kedilerin birbirleriyle etkileşime girerken 276 farklı yüz ifadesi kullandığını keşfetti.

Neredeyse yarısının dostane bir anlamı var

Araştırmacılar, kaydettikleri her kelimeye anlam yükleyemeseler de kodlanan kelimelerin yüzde 45,7’sinin arkadaşça, yüzde 37’sinin ise saldırgan olduğunu buldu.

Araştırmacılar, kulakları ve bıyıkları ileri doğru hareket eden, gözleri kapalı olan kedilerin dost canlısı, gözbebekleri daralmış ve kulakları başlarına doğru eğilen kedilerin ise saldırgan olduklarını belirtti.

Araştırmada nefes alma, esneme gibi biyolojik süreçlerle ilişkili kas hareketlerine yer verilmediği belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu