Haber

Başkan Şahin, Gaziantep’te ‘Acil Eylem’i anlattı

GAZİANTEP (İGFA) –Kahramanmaraş Pazarcık’ta meydana gelen depremin ardından Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Nurdağı’na yaptığı ziyarette teknik heyetiyle depremzedeler için hazırladığı Acil Eylem Planını anlattı.

Eylem planının depremzedenin neye ihtiyacı olduğuna dair sağlıklı tespitler içerdiğini anlatan Lider Şahin, “Acil olarak depremzedelerin giydirilmesi, beslenmesi ve barınması gerekiyordu. Bundan sonra portatif tuvaletlerin kurulması gerekiyordu. Şu anda ilçede 200’e yakın portatif tuvaletimiz var. Ondan sonra bir hafta sonra hijyeni sağlamak için duş alma ihtiyacı doğdu. Bunun için Nurdağı’nın sadece 160 noktasında portatif duşlarımız mevcuttur. O halde çocuklarımız eğitimlerinden geri kalmamalı ve aileler psiko-sosyal destek almalıydı. Şimdi hızlı bir şekilde konteyner şehrimizi inşa ettik. Bir gencin, bir yaşlının, bir engellinin ihtiyacı olan her şeyi içeren bir plan hazırladık. Eğitime başladık. Her yaş grubuna özel psiko-sosyal güçlendirme kurslarımız bulunmaktadır. Depremzedelerin sağlıklı bir terapi alabilmeleri için akademik psikologlardan destek alıyoruz. Bu eki veren psikolog sayısı 200 civarında. Beşeri sermayemiz hazır. Psikologlarımız çadırları ve konteynırları tek tek ziyaret ederek ailelere sorular soruyor. Engelli, yaşlı ve çocukların ihtiyaçları belirlenir. Bu kümelenmelerden sonra ihtiyaçlar hızlı bir şekilde karşılanıyor.”

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in Nurdağı’na yaptığı ziyarette Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca ve Japonya Büyükelçisi Suzuki Kazuhiro da hazır bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu