Haber

BM, Hindistan’ın G20 davetinde resmi isim seçimi talebini bekliyor

Birleşmiş Milletler (BM) Sözcü Yardımcısı Farhan Haq, Yeni Delhi yönetiminden resmi talep gelmesi halinde, G20 Zirvesi’nde Hindistan’ın ülke adı olarak “Hindistan” yerine “Bharat” kullanmasıyla ortaya çıkan tartışmaya ilişkin değerlendirmeye alınacağını söyledi. akşam yemeği daveti.

BM’den yapılan açıklamaya göre Haq, basın toplantısında “Hindistan” isminin “Bharat” olarak değiştirilmesi durumunda BM’nin nasıl bir süreç izleyeceği yönündeki soruya “” yerine “Türkiye” kullanılması örneğinden yola çıkarak yanıt verdi. Ankara’nın talebi üzerine yabancı dillerde Türkiye”. verilmiş.

Haq, Türkiye’nin ismiyle ilgili konunun Türk hükümetinin resmi talebi üzerine alındığını belirterek, “Bu tür talepler geldiğinde değerlendiriyoruz.” ifadesini kullandı.

G20 yemeği davetinde yer alan “Bharat” ifadesi tartışmalara yol açtı

Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’de 9-10 Eylül tarihlerinde düzenlenecek G20 Zirvesi yemek davetinde, Başkan Droupadi Murmu’nun “Hindistan Devlet Başkanı” yerine “Bharat Devlet Başkanı” yazılması tepkiye neden oldu. muhalefet. Yol açmıştı.

Endonezya’nın Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği (ASEAN) Zirvesi için Hindistan Başbakanı Narendra Modi’ye gönderdiği davette, Endonezya’nın “Hindistan Başbakanı” yerine “Bharat Başbakanı” ifadesini kullandığı görüldü.

Ülkenin adı anayasada “Hindistan” ve “Bharat” olarak geçiyor. Ülkeden bahsederken kullanılan bir diğer ifade ise Urdu dilinde “Hinduların ülkesi” anlamına gelen “Hindustan”dır. Hindistan’ın dünya çapında en yaygın adı “Hindistan”dır.

İktidardaki Bharatiya Janata Partisi (BJP), “Hindistan”ın sömürge geçmişinden kalan bir miras olduğunu savunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu