Ekonomi

Çanakkale’den fidan ihracatı

İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ali Kaçan ve yetkililer tarafından yapılan kontrollerin ardından Bulgaristan’a yılın ilk fidan ihracatı gerçekleştirildi.

Kaçan, gazetecilere yapımcının ve yapımcının her zaman yanında olduklarını söyledi.

Bakanlığın sertifikalı fidan ve standart aşılı fidan konusunda destek verdiğini ifade eden Kaçan, “Lapseki’miz bir meyve cenneti, meyve üretim deposu. ekonomik olarak üreticiye fayda sağlayan adımları çok önemsiyoruz.” dedim.

Üretici ve ihracatçı firma sahibi ziraat mühendisi Osman Okay da şeftali, nektarin, erik, kiraz ve elma fidanı yetiştirdiklerini ifade etti.

Bulgaristan ve Türk Cumhuriyetlerine fidan ihracatı devam ediyor

Yaklaşık 300 dönümlük alana dikilmek üzere Bulgaristan’a 20 bin ceviz fidanı göndererek yılın ilk sevkiyatını gerçekleştirdiklerini belirten Okay, şöyle konuştu:

“Bundan sonra iki sevkiyat daha olacak, mümkünse nektarin ve kiraz olacak. Kurulan bu bahçelerin tarımsal danışmanlığını da yapıyoruz. Sulama sistemlerini yeniden kuracağız. Yılda 300 bin meyve fidanı yetiştiriyoruz. Yetiştirdiğimiz anaçlar laboratuvarda yetiştirdiğimiz anaçlardır.Bunlar da Üreticimize hayırlı olsun.Çok hızlı gelişir erken verime başlar meyvesi de kalitelidir.Bulgaristan’ın yanı sıra özellikle Türkmenistan’a fidan ihracatımız devam etmektedir. cumhuriyetler, Azerbaycan, Kazakistan, Türkmenistan. Bu bölgelerde dikilen çok büyük fidanlar var. Yurtdışındaki fidanların yüzde 80’ini bu bölgelere satıyoruz.”

haber-harran.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu