Haber

Çavuşoğlu, yardımların ulaştırılması konusunda Suriye’ye verilen desteğe değindi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremler nedeniyle Suriye’deki yolların da zarar gördüğünü ancak diğer ülkelerden gönderilen yardımların bu ülkedeki depremzedelere ulaştırılması için gerekli desteği verdiklerini söyledi.

Çavuşoğlu, AFAD Başkanlığındaki Uyum Merkezi’nde Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın deprem bölgelerindeki son gelişmelere ilişkin yaptığı basın açıklamasında Suriye’ye insani yardımla ilgili soruyu yanıtladı.

Çavuşoğlu, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi çerçevesinde bir kapının aralandığını belirterek, deprem nedeniyle Suriye tarafındaki bazı yolların da hasar gördüğünü söyledi.

Çavuşoğlu, yıkım nedeniyle Türkiye ve uluslararası toplumun yardım konusunda bazı zorluklarla karşılaştığını vurgulayarak, “Bu nedenle iki kapı daha açmak için çalışıyoruz. Bu siyasi bir durum değil çünkü insani bir durum. Dolayısıyla, Çavuşoğlu, “Suriye rejiminin kontrolündeki noktalardan bu kapılar kapatılıyor” dedi. Açmak için çalışıyoruz.” sözlerini kullandı.

Çavuşoğlu, Suriye’ye gönderilen yardım ve ekiplerin yanı sıra uluslararası toplumdan ve Türkiye’den yardım talebi geldiğinde kolaylaştırıcı rol üstlendiklerini belirten Çavuşoğlu, Türkiye’nin gelen yardım talebi veya uçuş talebi olduğunda hava sahasını açtığını söyledi. Halep gibi hava limanına.

Yardımların bir kısmının Türkiye’ye, bir kısmının da bazı uçaklarla Suriye’ye geldiğine işaret eden Çavuşoğlu, “Gelen yardımın Suriye’ye ulaşması için gerekli takviyeleri yapıyoruz. Bunu ihmal etmiyoruz. Tıpkı yollar olduğu gibi. Başta Türkiye olmak üzere Suriye tarafında da yıkıldı ve yıkıldı.” “Maalesef teknik sorunlar oldu. Bunları da aşmak için çaba harcıyoruz. Orada da kurumlarımız tam kapasite çalışıyor.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu