Ekonomi

Chevron hisselerinin hedefi XOM/CVX anlaşmazlığının etkisiyle 180 dolara düşürüldü

Perşembe günü Chevron Corporation (NYSE:CVX) fiyat hedefini $188.00’dan $180.00’a düşürürken, hisse senedi notu Overweight olarak kaldı. Yapılan ayarlama, Exxon Mobil (XOM) ve Chevron arasında devam eden anlaşmazlığın uzun vadeli kaynak konumlandırması ve büyüme beklentileri üzerindeki potansiyel etkisini yansıtıyor.

Piper Sandler analisti, mevcut durum hakkında bilgi vererek, anlaşmazlığın sonucunun şirketlerin sektördeki göreceli konumlarını önemli ölçüde etkileyebileceğini belirtti. Chevron’un Hess Corporation’ı (HES) satın alma işlemini başarıyla tamamlaması halinde, uzun vadeli upstream portföyünün Exxon’unki ile karşılaştırılabilir olması ve her iki şirketin de mevcut üretimlerinin neredeyse yarısına eşit görünür büyüme hacimlerine sahip olması bekleniyor.

Buna karşılık, Chevron Hess işleminden vazgeçmek zorunda kalır ve Exxon Guyanalı kaynağı güvence altına alırsa, Exxon kendisini benzerlerinden ayırmaya hazırdır. Buna Chevron, TotalEnergies (TTE), Shell (SHEL) ve BP de dahil olup, mevcut üretiminin %56’sını temsil eden bir portföy derinliği ve kalitesine ulaşacaktır.

Böyle bir sonuç, Exxon’a sürekli büyümeyi sürdürmek için benzersiz bir konum sağlayacak ve potansiyel olarak rakiplerine kıyasla daha yüksek bir primi garanti edecektir. Bu senaryoda Chevron, aradaki farkı kapatacak net alternatifler bulmakta zorlanabilir.

Revize edilen fiyat hedefi, Brent ham petrolünün varil başına 80 $’lık PSC Petrol Fiyatında 2024 mali yılı için öngörülen yıllık FCF kullanılarak serbest nakit akışı (FCF) getiri hedefi arasında %50’lik bir ağırlıklandırma ve önceki 6,0 kattan bir artış olan 6,5 katlık 2024 mali yılı FAVÖK katsayısı dikkate alınarak dengeli bir yaklaşıma dayanmaktadır.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu