Dünya

Dünya Bankası yoksul ülkeler için rekor fon arayışında

Bu hafta Washington’da toplanan kalkınma ajansları, dünyanın en yoksul ülkeleri için ek fon arayışında önemli bir zorlukla karşı karşıya. Küresel çatışmalar ve iç siyasi kaygıların ortasında bu ajanslar, borç krizleri ve sürekli yüksek küresel faiz oranları nedeniyle daha da kötüleşen yoksul bölgelerdeki kalkınma gerilemesini tersine çevirmek için çalışıyorlar.

Artan finansman ihtiyacı, iklim harcamaları hedeflerine ulaşmak için gereken önemli yatırımlardan da kaynaklanmaktadır.

Ekim ayındaki bir önceki IMF ve Dünya Bankası toplantılarında, zengin ülkelerdeki enflasyonun daha hızlı düşeceği ve böylece finansman maliyetlerini hafifletmek için faiz oranlarının düşürülebileceği beklentisi vardı.

Yine de Orta Doğu’daki yeni çatışmalar ve Ukrayna’da devam eden savaş finansman taleplerini arttırarak varlıklı ülkelerin kalkınma yardımlarına katkıda bulunma isteklerini azalttı.

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası Başkanı Odile Renaud-Basso, savunma harcamalarının arttığına ve kalkınma yardımlarına olan ilginin azaldığına dikkat çekerek birçok ülkenin karşı karşıya kaldığı bütçe kısıtlamalarının arttığını vurguladı.

Küresel durumun zorluğuna vurgu yapan Basso, zengin dünyanın bağış yapma isteğinin bir göstergesi olarak Dünya Bankası’nın Uluslararası Kalkınma Birliği’ne (IDA) işaret etti.

Dünya Bankası’nın yoksul ülkelere kredi veren kolu olan IDA, COVID-19 salgını ve Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin etkileri nedeniyle erken tükenen 93 milyar dolarlık önceki fonunu aşmayı hedefliyor.

IDA, kredi verme kapasitesini arttırmak için tahvil ihraç etmeye başladı ve IDA direktörü Dirk Reinermann, kuruluşun aynı düzeydeki bağışçı katkılarıyla daha fazlasını yapabilme kabiliyetinin sınırına yaklaştığını kabul etti.

Bir önceki finansman turunda aralarında ABD, Japonya, Almanya, Birleşik Krallık ve Fransa’nın da bulunduğu 52 yüksek ve orta gelirli ülke katkıda bulunmuştu. Yine de Fransa ve İngiltere’nin denizaşırı yardımları kesmesi ve ABD’nin dış harcama taahhütleri konusunda siyasi tıkanıklık yaşaması nedeniyle bu ülkelerin çoğu donör yorgunluğuyla karşı karşıya.

Bir Birleşmiş Milletler raporu, resmi kalkınma yardımlarının 2022 yılında rekor seviyeye ulaşmasına rağmen, gelişmekte olan ülkelere yönlendirilen oranın %2 azaldığını ortaya koydu.

Likidite ve Sürdürülebilirlik Fonu Başkanı, dünyanın bugün karşı karşıya olduğu eşi benzeri görülmemiş zorlukları vurgulayarak, mevcut zorlukları 2008 küresel mali kriziyle karşılaştırdı ve Çin’in Kuşak ve Yol Girişimi aracılığıyla yaptığı mali katkıların azaldığına dikkat çekti.

Düşük ve orta gelirli ülkelerin 2012 yılında 5.6 trilyon dolar olan dış kamu borç stokunun 9 trilyon dolara yükselmesiyle birlikte, gelişmekte olan ülkeler için mevcut uygun finansmandaki azalma önemli boyutlara ulaşmıştır.

Dünya Bankası ve diğer kurumların güçlü desteğine rağmen Reinermann, mali durumların küresel olarak sıkı olması nedeniyle taahhütlerin güvence altına alınmasının kolay olmayacağını kabul etti. Gerekli finansmanı sağlama görevini gerçek bir dağa tırmanmaya benzeten Reinermann, kalkınma ajanslarının karşılaştığı ürkütücü zorluğu yansıttı.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu