Haber

Elazığ depreminde hayatını kaybedenler fenerli yürüyüşle anıldı.

ELAZIĞ’da 24 Ocak 2020’de meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki depremin 4’üncü yıl dönümünde hayatını kaybedenler meşaleli yürüyüşle anıldı.

Elazığ’da 24 Ocak 2020 tarihinde Sivrice merkezli meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki depremin 4’üncü yıl dönümünde, Elazığ Mimarlar ve Mühendisler Platformu üyeleri tarafından felakette hayatını kaybeden 44 kişi anısına anma yürüyüşü düzenlendi. . Etkinliğe katılanlar ellerinde 44 meşaleyle öğretmen evinden Cumhuriyet Meydanı’na yürüdü. Anma programı, şehitler ve depremde hayatını kaybedenler için bir dakikalık saygı duruşu, İstiklal Marşı’nın okunması ve İl Müftüsü İrfan Üstündağ’ın okuduğu duanın ardından sona erdi. Elazığ Mimarlar ve Mühendisler Platformu dönem sözcüsü Mimar Fatih Baltacı, anıları yaşatmak için bir araya geldiklerini belirterek, “24 Ocak 2020 Elazığ Depremini Anma Yürüyüşümüzü onurlandırdığınız için sizlere tüm kalbimle teşekkür ediyorum. 24 Ocak 2020 depreminde hayatını kaybeden 44 vatandaşımızı yaktığımız 44 meşaleyle anıyoruz.Hatıralarımıza kazınan acıyı derinden hissettiğimiz, her şeye rağmen hayata yeniden sımsıkı tutunduğumuz anlardır kıymetli an. Hayatı tasarlamayı kendine düstur edinen mimar ve mühendisler, anıları yaşatmak için bu sefer bir aradalar. Çünkü anma, bizi geçmişte bir ana götürüp o anı ölümsüz kılıyor ve geçmiş “O kadar uzun süre bizimle yaşamaya devam ediyor.” Onu hatırladığımız gibi” dedi.

‘DEPREM HAFIZASI Anıtları İnşa Edilmeli’

Baltacı, depremden etkilenen iller arasındaki bağların güçlendirilmesi amacıyla ‘Deprem Hafıza Anıtı’ projesini hayata geçirmek istediklerini belirterek, “Şehrimizin yöneticilerine bir davette bulunarak sözlerimi tamamlamak istiyorum. Yüzyılın felaketinden etkilenen şehrimize Van, İzmir, Kocaeli, Bingöl’ü de dahil ediyoruz. Düzce, Erzincan ve Elazığ’ı kapsayan ‘Deprem Hatıra Anıtı’ projesine başlayalım. Kardeşlik bağlarını güçlendirecek bu anıt olsun. Depremden etkilenen şehirler arasında ve talihimiz, toplumsal hafızamızın canlı tutulduğu bir anıt olsun. Bu çalışmanın tasarım ve yapı mühendislik süreçleri Elazığ Mimarlık tarafından yürütülecektir. “Mühendisler Platformu olarak bu görevi üstlenmekten onur duyarız. bu” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu