Haber

Eren Keskin havaalanında gözaltına alındı

İnsan Hakları Derneği (İHD) Eş Genel Başkanı Eren Keskin, Sabiha Gökçen Havalimanı’nda gözaltına alındı. Gözaltına alındığını Twitter hesabından açıklayan Keskin, “Sosyal medya paylaşımlarımdan dolayı tutuklama kararı çıkarıldı. Savcı ifade için 5 gün verdi. Cumartesi anneleri hala gözaltında” diye yazdı.

Polis, Cumartesi Annelerinin hareketine izin vermedi

Cumartesi Anneleri’nin Taksim Galatasaray Meydanı’ndaki 942. hafta mitingine de geçen hafta olduğu gibi polis müdahale etti. Gözaltına alınan 13 kişinin isimleri şöyle: Hanım Tosun, Hanife Yıldız, Ali Ocak, Besna Tosun, Mikail Kırbayır, Feyyaz Yaman, Gülseren Yoleri, Faruk Eren, İrfan Bilgin, Hasan Karakoç, Kenan Yıldızerler, Zekine Türkeri, Arzu Aksakal.

Cumartesi Anneleri, polis müdahalesinin ardından İHD’de basın açıklaması yaptı. Cumartesi Anneleri, “İnsan haklarının ihlal edilmesinden kaldırılmasına kadar giden bir süreçteyiz. Artık hem insan haklarının hem de hukukun tamamen ortadan kalktığı bir durumdayız” diyen Cumartesi Anneleri, eylemin hukuki dayanağı olmadığını söyledi. güvenlik güçleri iki hafta boyunca polis gücü kullanarak basın açıklamalarını engelledi. Açıklamada, Anayasa Mahkemesi’nin Maside Ocak’ın başvurusu üzerine aldığı karara dikkat çekilerek, bu kararın uygulanmadığı belirtildi.

Anayasa Mahkemesi ne karar verdi?

Cumartesi Anneleri’nin 25 Ağustos 2018’deki 700. mitinginde kolluk kuvvetlerinin müdahalesi sonucu gözaltına alınanlar arasında yer alan Maside Ocak ve bir kayıp yakını, Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) bireysel başvuruda bulundu. .

Ocak ayında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının, “toplantı ve gösteri yürüyüşü” hakkına “hukuka aykırı olarak ve orantısız güç kullanarak” müdahale eden kolluk görevlileri ve amirleri hakkında yapılan kabahat duyurusuna ilişkin kararı, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından; İstanbul Sulh Ceza Hakimliği tarafından kesin olarak reddedilince 19 Haziran 2019’da Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu.

Anayasa Mahkemesi, 16 Kasım 2022 tarihli kararında yaptığı inceleme sonucunda “toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkının” ihlal edildiğine karar verdi. Mahkeme, “kötü muamele yasağı”nın ihlal edilmiş olması halinde, “iddianın açıkça asılsız olduğu” gerekçesiyle başvurunun kabul edilemez olduğuna karar verdi.

DW/EC, GY

Mani olmadan DW Türkçe’ye nasıl ulaşabilirim?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu