İş

Federal Rezerv Haziran ayında faiz oranlarını düşürebilir – Citigroup

Citi analistleri, merkez bankasının bu tür bir eylemi erteleyebileceğine işaret eden son tartışmalara rağmen, Federal Rezerv’in Haziran ayında faiz oranlarını düşürmeye devam edeceğini tahmin ediyor.

Cuma günü yayınlanan bir analiz belgesinde, en son Tarım Dışı İstihdam rakamlarına yanıt veren finans kuruluşu, en son güçlü istihdam raporunun iş piyasası istatistiklerini önceki seviyelerinde koruduğunu belirtti.

Citi analistleri, “İşverenlerin işe alım faaliyetlerinden elde edilen veriler sağlamlığa işaret ederken, bireysel istihdam anketi ve çok sayıda diğer gösterge zayıflamaya işaret ediyor” diye yazdı.

Ayrıca şunları da belirtmişlerdir: “Mart ayında 303.000 yeni iş yaratılması, Citi’nin 150.000’lik tahminini ve 214.000’lik piyasa konsensüsünü önemli ölçüde aşarak üç aylık ortalama 276.000 yeni iş ile sonuçlandı. Bireysel istihdam anketi Mart ayında 498.000 kişilik bir artış gösterdi, ancak son dört ayda işsizlik oranının %3,86’dan %3,83’e hafif bir düşüş göstermesiyle birlikte bir gerileme yaşandı.”

Citi, Federal Rezerv yetkililerinin güçlü istihdam verilerini arz açısından olumlu haberler olarak yorumlaması nedeniyle, Federal Rezerv’in Haziran ayında faiz indirimlerine başlamasının beklendiğini ve ekonomik faaliyetlerin istikrarlı kalması halinde, “Federal Rezerv’in bu yıl faiz oranlarını 75 baz puan düşürmesinin öngörüldüğünü” açıklıyor.

Finans kuruluşunun birincil senaryosu, istihdam piyasasının kötüleşerek Federal Rezerv’in faiz oranlarını 125 baz puan düşürmesine yol açacağı yönünde.

Bu makale yapay zeka yardımıyla üretilmiş ve çevrilmiş ve bir insan editör tarafından gözden geçirilmiştir. Daha fazla ayrıntı için lütfen Hüküm ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Evden eve nakliyat
Başa dön tuşu