Haber

Haiti’de silahlı saldırıda 12 kişi öldü

Karayipler ülkesi Haiti’de silahlı bir çetenin saldırısı sonucu 12 kişi hayatını kaybetti, çok sayıda ev ateşe verildi.

Yerel basında çıkan haberlere göre, silahlı saldırı başkent Port-au-Prince’in Source Matelas kasabasında gerçekleşti.

Yetkililer, “Village de Dieu” çetesinin kasabaya saldırarak 12 kişiyi öldürdüğünü ve çok sayıda konutu ateşe verdiğini bildirdi.

Kaynak Matelas Belediye Başkanı Jeanson Guillaume basına yaptığı açıklamada halkın büyük bir dehşet içinde olduğunu belirterek, “Birkaç gün önce polis ve görgü tanıkları tarafından kovalanan haydutlar bölgeye geri döndüler. Bu sabah çok sayıda kaçak bulduk. yanmış bedenler.” sözünü kullandı.

Görgü tanıklarının ifadesine göre, biri kadın olmak üzere 12 kişi yanarak öldü.

500’den fazla kişi öldü

Ülkede silahlı grupların çatışması nedeniyle Nisan ayından bu yana 500’den fazla kişi hayatını kaybederken, 3 binden fazla kişi evlerini terk etmek zorunda kaldı.

Haiti’de sosyal huzursuzluk; Devlet Lideri Jovenel Moise’nin Temmuz 2021’de öldürülmesi, yine aynı yılın Ağustos ayında meydana gelen ve 2.200’den fazla kişinin ölümüne, on binlerce kişinin de yok olmasına neden olan 7,2 büyüklüğündeki deprem, enflasyon, kolera vakaları, adam kaçırmalar ve artan şiddet olayları ile son noktayı koydu. evlerin. yıllarda önemli ölçüde derinleşmiştir.

Enflasyonun son yıllarda en yüksek seviyeye ulaştığı ülkede, nüfusun yüzde 40’ı gıda yardımına muhtaç durumdayken, kronikleşen çete çatışmaları yüzlerce kişinin ölümüne, binlercesinin de yerinden olmasına neden oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu