Teknoloji

İlk kez görüldü, büyük bir bilmeceyi çözebileceği düşünülüyor

Bilim insanları, Santa Barbara kıyılarında çekilen görüntülerde yaşayan, yeni doğmuş bir büyük beyaz köpekbalığı buldu.Köpekbalığının keşfi, araştırmacıların nihayet okyanusun en büyük yırtıcılarından biri olan beyaz köpek balıklarının yavrularını nerede doğurduğunu öğrenmelerine yardımcı olabilir.

1,5 metre uzunluğundaki yavru, Temmuz 2023’te drone ile fotoğraflanmıştı. Balığın ince, beyazımsı bir filmle kaplı olması, yakın zamanda doğduğuna dair en değerli ipucuydu. Araştırmacılar bir cilt rahatsızlığı olabileceğini söylüyor ancak büyük olasılıkla hâlâ embriyonik tabakasıyla kaplı. Drone görüntülerini ve bulgularını anlatan bir makale Balıkların Çevresel Biyolojisi dergisinde yayınlandı.

Gizmodo, görüntüleri çeken yaban hayatı sineması yapımcısı ve çalışmanın ortak yazarı olduğunu bildirdi. Carlos Guana Yayınla yaptığı bir e-posta röportajında ​​”Gerçek doğumu yakalamak köpekbalığı biliminin kutsal kasesidir” dedi. “Çektiğim şeyin sadece bizi ona yaklaştıracak bir ipucu olduğunu düşünüyorum” dedi. “Bu görüntülerin sağladığı bulmacanın parçası, bakmamız gereken yönü değiştirme ve belki de hangi alanların korunması gerektiği konusunda daha büyük çıkarımlar yaratma potansiyeline sahip.”

Beyaz köpekbalıkları, diğer avlar sırasında insanlar tarafından kaçak avlanma ve yakalanma tehlikesiyle karşı karşıya olan savunmasız bir türdür. Bu ilacın yüzlerce dişi var ve en büyük örnekleri 6 metreye kadar uzayabiliyor. Ancak bu büyük beyaz köpekbalıkları insanların hayal gücünü etkilemiş olsa da nasıl doğdukları hakkında çok az şey biliniyor.

Son zamanlarda görülen köpekbalığı, yetişkin bir örneğinden çok daha küçüktü ve yeni doğmuş gibi görünüyordu. Yavru köpekbalığının yeni doğmuş olduğuna dair iki işaret vardı. Bunlardan ilki vücudunu kaplayan beyazımsı bir filmdi. Araştırmacılar soluk sinemanın hayvana bağlı kalan bazı rahim içi unsurlardan oluştuğunu iddia ediyor. Araştırmanın ortak yazarı Philip Sternes Buna göre hamile dişi beyaz köpekbalıkları, köpekbalığı embriyolarının tükettiği rahim sütü adı verilen bir sıvı üretiyor. Beyaz köpekbalıkları bu sıvının yanı sıra anne rahmindeki diğer yumurtaları da tüketirler.

Ancak köpekbalığının yaşı, şekliyle, yani “yuvarlak, az gelişmiş sırt yüzgecinin” şekliyle doğrulandı; bunun aynı zamanda ölü hamile köpek balıklarında bulunan doğmamış köpek balıklarının sırt yüzgeçlerine benzediği de belirtildi.

Sternes, “Cilt bozukluğu açıklaması yüzgeçleri, özellikle de sırt yüzgecini hesaba katmıyor” dedi. “Sırt yüzgecinin şeklini değiştiren bir cilt bozukluğunun olduğuna inanmıyorum.”

Böyle genç bir büyük beyaz köpekbalığının kıyıya bu kadar yakın ilk kez tespit edilmesi, bilim adamlarının bu doğumların nerede gerçekleştiğine dair beklentilerini değiştirebilir. Bu köpekbalıkları halka ne kadar büyük görünürse görünsün, aslında onların alışkanlıkları ve hatta ne kadar yaşadıkları hakkında çok az şey biliyoruz.

odunpazari-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu