Haber

İşbirliğinin sonuna doğru: DEM Partisi’nde aday gösterme eğilimi güçleniyor

ANKARA – Yerel seçimlere iki ay kala siyasi partiler arasındaki işbirliği görüşmeleri sona erdi. AK Parti ve MHP’nin oluşturduğu Cdumhur İttifakı’nda gözler yeniden Refah Partisi’nin kararına çevrildi. Muhalefet cephesinde ise UYG Partisi, Vatan Partisi, DEVA Partisi, Gelecek Partisi, Saadet Partisi ve Demokrat Parti ile işbirliği yapılmayacağı netleşti. Gözler CHP’nin DEM Partisi ile görüşmelerinin nasıl sonuçlanacağında. Muhalefetin İstanbul’da işbirliği yapıp yapmayacağı ve DEM Partisi’nin İstanbul’da aday çıkarıp çıkarmayacağı soruları önümüzdeki hafta yanıtlanacak.

CUMA GÜNÜ CHP VE DEM’DE KRİTİK GÖRÜŞMELER YAPILACAK

İstanbul, Adana, Mersin ve Ardahan gibi illerde iş birliği kurmak amacıyla bir süredir görüşmelerini sürdüren CHP ve DEM Parti, bu hafta kritik bir dönemece giriyor. Her iki tarafın da önemli kararlar alacağı Merkez Yönetim Kurulu toplantıları Cuma günü gerçekleşecek. CHP MYK’nın çok güçlü olduğu Çankaya, Kadıköy, Bakırköy gibi İstanbul ilçeleri ile Esenyurt ve Adalar gibi DEM Partisi ile işbirliği yapması muhtemel ilçelerin adaylarının da kadroya dahil edilmesi bekleniyor. Gündem Başbakanlığa sunuldu. DEM Partisi’nin aday çıkarmaya karar verdiği batıdaki yeni seçim bölgelerini de açıklayabileceği, İstanbul’a ilişkin tutumunu netleştirebileceği ve nihai kararını önümüzdeki hafta kamuoyuyla paylaşacağı kaydedildi.

CHP, DEM İLE Uzlaşmaya Varacağına İnanıyor, DEM’DE ADAY BELİRTME EĞİLİMİ GÜÇLENİYOR

DEM Partisi ile CHP’nin olası işbirliğine ve DEM Partisi’nin İstanbul kararına ilişkin iki partiden gelen açıklamaların tonu birbirinden farklı. CHP heyeti, DEM Partisi’nin aday göstermeyeceği yönündeki güçlü görüşünü dile getirirken, iki partinin uzlaşmaya çok yakın olduğunu belirtiyor. DEM Partililer, CHP ile samimi bir uzlaşma niyeti olsa da parti içi tartışmalar da dikkate alındığında aday gösterme eğiliminin güçlendiğini vurguluyor.

CHP yöneticileri, CHP’ye kaybettirecek, iktidar kazandıracak bir pozisyon almayacağını belirterek, DEM Partisi’nin 2019’da da duruşunu koruyacağına inanıyor. CHP’li bir yönetici, “2019’da çok net bir duruş sergilediler. Bir sıkıntıları vardı; kendilerine zarar verenlerin hayatlarını kaybetmelerini sağlamak. Ve bunu yaptılar. Çok politize olmuş bir seçmen kitlesi var. Dolayısıyla en önemli şey seçmenin vicdanıdır. “AKP’yi kazanacak bir tavır alacaklarına inanmıyorum” diyor.

‘BAŞAK HANIM’IN ADAY YAPILMASINI İSTEMİYORUM’

Başak Demirtaş’ın adaylığını değerlendiren CHP heyeti, bu açıklamanın kendilerine DEM üzerinden saldıran iktidarın saldırılarını boşa çıkardığını belirtiyor. Ancak Başak Demirtaş’ın DEM Parti’den aday gösterileceğini düşünmeyen CHP yöneticisi şunları söylüyor:

“‘Çok acı çektik’ diyorlar, ’22 bin arkadaşımız tutuklu, tecritte’ diyorlar. ‘Demirtaş haksız yere cezaevinde’ diyorlar, ‘kayyım’ diyorlar. ‘Seçime girelim, kazanalım, yeniden kayyum atasınlar’ diyorlar. “Ben şahsen bu kadar radikal bir siyaset anlayışının bir anda tersine dönüp AKP açısından sonuç verecek bir duruşa geçeceğini düşünmüyorum.”

‘İMAMOĞLU DEM PARTİSİ SEÇMENLERİNE AYRIMCI, IRKÇI BİR BAKIŞ AÇIYLA YAKLAŞMADI’

CHP yöneticileri de İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun tabandaki gücüne inanıyor ve onun Kürt seçmeninde karşılığını bulduğunu düşünüyor. DEM Partisi’nin kararında bunun da etkili olabileceğini belirten CHP heyeti, “İmamoğlu diğer belediye başkanları gibi değil. Politikacılara cesurca cevap veriyor. Bu durum sadece parti tabanında değil, iktidara karşı olan toplumun tüm kesimlerinde sempati yaratıyor. “AKP adayının karşısında güçlü aday İmamoğlu’dur” ifadelerini kullanıyor.

DEM Partili seçmenin de İmamoğlu’na sempati duyduğunu belirten CHP heyeti, DEM Partisi aday gösterse bile seçmenin İmamoğlu’nu tercih edebileceğini belirterek, “İmamoğlu’nun kendileriyle diyalogu iyi gitti. Onlara ayrımcı veya ayrımcı bir yaklaşımla yaklaşmadı. Bu durum İmamoğlu için önemli bir avantaja dönüştü, “İmamoğlu’nun bir sorunu olmayacağını düşünüyorum” diyor.

‘DEM, CHP’NİN ADAYLARINDAN BİRİNE ‘OK’ DERSE TAZİYE EDİLECEKTİR.’

Bir başka CHP yöneticisi ise DEM’in aday göstermeyeceğini düşündüğünü belirterek, ‘Nasıl uzlaşmaya varacaksınız?’ diye sordu. “Mesela DEM Partisi’nin Esenyurt’ta CHP adayına ‘tamam’ demesi gibi düşünün. Eğer DEM Partisi de CHP’nin adaylarından biri tarafından ikna edilirse uzlaşma sağlanır” diyor.

CHP yöneticisi 2019 yılını hatırlatarak, “Daha önce nasıl çözüldüyse aynı şekilde çözülecek. Çözülemeyecek hiçbir sorun yoktur. “Aklı başında bir DEM Partili, mevcut hükümetin devam etmesi halinde neler olabileceğini bilir” dedi.

DEM’in AK Parti ile görüştüğü tezlerine değinen CHP yöneticisi, “Bu görüşmeler çok normal. Sonuçta bu siyaset. Ama AK Parti ile anlaşmaya varılırsa ancak gün kurtarılabilir. Bugün ‘kayyum atamayacağım’ diyen AKP, 6 ay sonra kayyum atayabilir. “Güven sorunu yaşanacağını düşünüyorum” dedi.

DEM’DE İKİ EĞİLİM VAR: ADAY SEÇME EĞİLİMİ DAHA GÜÇLÜ

DEM Parti çalışanları, İstanbul’da partide aday gösterme veya göstermeme konusunda iki eğilimin olduğunu, aday gösterme eğiliminin daha güçlü olduğunu belirtiyor.

‘Aday GÖSTERMEZSENİZ İLİŞKİLERİMİZ GÜÇLÜ OLMALIDIR’

Başak Demirtaş’ın çok güçlü bir aday olacağını ancak aday gösterme konusundaki güçlü eğilimin nedeninin Başak Demirtaş’ın ayrılması değil, tabandan gelen baskı olduğunu belirten DEM yöneticileri, “Aday çıkarmazsak, tabandan çok sert bir tepki geldi. Dolayısıyla aday göstermememizin sebeplerinin çok sağlam olması ve tabana anlatılabilir olması gerekiyor. “Aksi takdirde seçmenlerimizin tepkisi sert olur” diyor.

‘2019 ŞARTLARINI KABUL ETMEMİZ VE SEÇMENLERİMİZE AÇIKLAMAMIZ MÜMKÜN DEĞİL’

2019’da olduğu gibi CHP’nin herhangi bir kazanım elde etmeden kendilerinden destek beklemesinin yanlış olduğunu belirten DEM Partili bir yönetici, “CHP ile uzlaşma konusunda güçlü bir niyetimiz var. Ancak 2019’un koşullarını kabul etmemiz mümkün değil. “Bunu seçmenlerimize anlatamayız” dedi.

DEM Partili bir yönetici, kamuoyunun tepkisine rağmen hükümetin kazanmasını engellemek için İstanbul’a aday göstermemeyi düşündüklerini belirterek, “İstanbul önemli bir merkez. Bu oranın kaybedilmesi bu rejimin inşasına katkı sağlar. Her şeye rağmen titizlikle değerlendirilmesi gerekiyor. İstanbul kararı Türkiye’nin geleceği açısından çok değerli. Duygularımızla değil, sağduyuyla bakmamız lazım. Ancak değerlendirmelerimiz sonucunda İstanbul’da aday göstermeyeceğimizi kamuoyuna açıklama fırsatı bulamazsak tepki çok yüksek olacaktır. Dolayısıyla ‘Bunu açıklayabilecek bir uygulama görmüyoruz. Yaptığımız toplantılarda bu sonuç ortaya çıkmıyor. “‘Bunun sorumluluğunu almayacağız’ diyebilir ve aday gösterebiliriz” dedi.

DEM Partili bir başka yönetici ise, “İstanbul meselesi çok kritik bir konu. Maalesef İstanbul yerel seçimleri geride bıraktı. Yani bu kolay bir karar değil. “Bu son derece stratejik bir karar” diyor.

‘ADAY GÖSTERME KARARI VERİRSENİZ EN GÜÇLÜ İSİM BAŞAK DEMİRTAŞ’tır’

DEM Partili yöneticiler, İstanbul’da aday göstermeye karar vermeleri durumunda Başak Demirtaş dışında bir ismin konuşulma ihtimalinin düşük olduğunu söylüyor.

CHP’NİN İZMİR KARARI ŞAŞIRDI: AKILCI DEĞİL

CHP’nin Cemil Tugay’ı İzmir’e aday göstermesinin kendilerini şaşırttığını belirten DEM yöneticileri, “Yerel yöneticilerimiz ve üyelerimiz İzmir’den aday gösterilmesinden yana ama son durumu Merkez Yönetim Kurulu’nda değerlendireceğiz.”

‘CEMİL TUGAY İZMİR’DE SELAM VERMEDİĞİMİZ İKİ BELEDİYE LİDERİNDEN BİRİSİYDİ.’

CHP’nin İzmir genelinde “çok doğru” tercihler yaptığını belirten DEM Partili bir yönetici, “Cemil Tugay’a selam vermedik, kapısına girmediğimiz, selam vermeyen iki belediye başkanından biriydi. ” Demokrat solda duran bir isim değil. Ancak seçmenimizi Tunç Soyer’e inandıracak pek çok somut hikayemiz var. En azından katledilen Deniz Poyraz yoldaşımızın cenazesine geldi. “Kimse gelmese de gelip konuştu” dedi.

İzmir’de sonucu değiştirecek güçlerinin olmadığının bilincinde olduklarını belirten DEM Partili bir yönetici, aday göstermenin artı ve eksilerinin MYK’da tartışılacağını belirterek, “Bizim bu konuda keskin bir tavrımız yok” dedi. ‘İzmir’de Tunç Soyer yoktu, o halde aday gösterelim’ gibi.”

ETİMESGUT’TA ADAY BELİRTMEMEK GÜNDEMDE, ADAY KEMAL BÜLBÜL ANTALYA’DA

DEM yöneticileri, Ankara’nın hemen hemen tüm ilçelerinde aday çıkarmaya yaklaştıklarını, Etimesgut’ta MHP’nin karşısındaki adayın kazanması için aday göstermemeyi düşünebileceklerini, eski Antalya Milletvekili Kemal Bülbül’ün ise milletvekili olarak göreve başladığını belirtti. Antalya’nın adayı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu