Haber

İspanya’da ‘isyan’ suçuna düzenleme

İspanya’da hükümet, Katalonya’nın 2017’deki bağımsızlık girişimi nedeniyle mahkum edilen Katalan siyasilere yönelik ana suçlamalardan biri olan ‘isyan’ suçunun ‘ağırlaştırılmış kamu nizamını bozma’ suçu ile değiştirilmesi için teklif sundu.

Tasarının önümüzdeki aylarda parlamentoda oylanması bekleniyor.

YASA DEĞİŞİKLİĞİ ESKİ BAŞBAKANI YARGILANMAKTAN MUAF TUTMAYACAK

DW Türkçe’nin haberine nazaran teklif, 10 ila 15 yıl mahpusla cezalandırılan ‘isyan’ cürmünü hafifleterek üç ila beş yıl mahpus cezaları öngörüyor. Ayrıyeten kamu misyonundan men cezalarının mühletini de azaltıyor. Kelam konusu kanunla ilgili ıslahatı açıklayan Başbakan Pedro Sanchez, bunun İspanya’yı diğer Avrupa demokrasileriyle aynı çizgiye getireceğini söyledi. Ancak Sanchez, yasadaki değişikliğin 2017 yılında ülkeden kaçan eski Katalonya Başbakanı Carles Puigdemont’u İspanya’ya geri dönmesi halinde, daha düşük cezadan da olsa, yargılanmaktan muaf tutmayacağını sözlerine ekledi.

Muhalefetteki sağcı Halk Partisi, reform teklifini eleştirerek Sanchez’i ‘görevde kalmak için Katalan ayrılıkçıları memnun etmekle’ suçladı. Bunun ayrılıkçılara karşı bir taviz olmadığını savunan Sanchez, maddedeki ıslahatın bölgedeki tansiyonu yatıştıracağını belirtiyor.

NE OLMUŞTU?

İspanya’ya bağlı özerk bölge Katalonya 1 Ekim 2017’de düzenlenen referandumun akabinde tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan etmişti. Bağımsızlık kararını tanımayan İspanya hükümeti Katalonya’yı doğrudan Madrid yönetimine bağlamış, ayrılık girişiminde rol alan siyasetçiler hakkında dava açmıştı. Yargılanan 12 kişiden dokuzuna 1822’den beri yürürlükte olan isyan hatası yöneltilmişti.

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez geçen yıl kısmi af ilan ederek 15 yıla kadar mahkum edilen dokuz kişinin hür kalmasını sağlamıştı. Fakat bu bireylerin kamu vazifelerinde bulunmaları hâlâ yasak. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu