Haber

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü 6 Şubat Depremlerini Andı

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü, 6 Şubat’ta Kahramanmaraş merkezli ‘yüzyılın felaketi’ olarak nitelendirilen depremde hayatını kaybedenleri andı.

Kahramanmaraş merkezli depremlerin birinci yıl dönümünde İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü, depremi anmak, hayatını kaybedenleri anmak ve farkındalık yaratmak amacıyla bir dizi etkinlik gerçekleştirdi.

Öğrenciler saygı duruşunda bulundu

6 Şubat’ta Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremde hayatını kaybedenler için ülke genelindeki okullarda saygı duruşunda bulunuldu.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın aldığı kararla İzmir’de depremde hayatını kaybedenler için kent genelindeki ilk, orta ve liselerde tören düzenlendi. Öğrenciler derse başlamadan önce saygı duruşunda bulundular ve ardından İstiklal Marşı’nı söylediler. Alsancak Melih Özakat İlkokulunda düzenlenen törene İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi, ‘Hepimizi derinden sarsan, tüm ülkemizi yasa boğan, ‘yüzyılın felaketi’ olarak anılan sarsıntılarda kaybettiğimiz binlerce insanın acısı hâlâ yüreğimizde.’ Depremde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet diledi.

İZMO, İzmir’in Küçük Çocuklarını Bilgilendiriyor

İzmir’de okul öncesi ve ilkokul öğrencilerine yönelik yayınlanan beyin sarsıntısı eğitim kitabı öğrencileri bilgilendirmeye devam ediyor. İzmir’in sembolü olan saat kulesinin İZMO adıyla resimlendiği kitapta, çocukların deprem deneyimlerini sağlıklı bir şekilde yönetebilmeleri için erken bilinç ve farkındalığın geliştirilmesi amaçlanıyor. Okul öncesi ve ilkokul öğrencilerine yönelik çok yönlü bütünleştirici etkinliklerin yer aldığı kitapta, İZMO isimli kahraman aracılığıyla miniklere beyin sarsıntısı eğitimi erken yaşlarda veriliyor.

 

Anma Töreni Düzenlendi

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü 15 Temmuz Şehitler Konferans Salonu’nda 6 Şubat depremi nedeniyle anma töreni düzenlendi. Anma törenine; Toplantıya İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi, Maarif Müfettişleri Lideri Abdullah Berberoğlu, il milli eğitim müdür yardımcıları, şube yöneticileri ve çalışanlar katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Milli Eğitim Bakanlığı Arama Kurtarma Birimi’nin (AKUB) tanıtım görüntüleri izlendi.

Törende; İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü Sivil Savunma Uzmanı Sema Aydın ve İl AKUB Sorumlusu Serhan Fikret Yalçınkaya’nın konuşmalarının ardından İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi bir konuşma yaptı.

‘En büyük önceliğimiz çocuklarımızı güvende tutmak’

‘Depremin acısını paylaşmak için bugün burada bir aradayız.’ İl Müdürü Yahşi, şunları söyledi: “Her felakette olduğu gibi aziz milletimiz bir araya gelerek birlik, beraberlik ve dayanışmanın eşsiz bir örneğini sergiledi. Depremin ilk gününden itibaren devletimizin gücüyle bu konudaki hassasiyetimizi gösterdik; Milletimiz metanetini, fedakarlığını, yardımseverliğini bir kez daha tüm dünyaya göstermiştir. Depremde hepimiz kardeşlerimizi, komşularımızı, akrabalarımızı kaybettik. 30 Ekim İzmir depreminde de büyük bir sınavla karşılaştık. Okullarımızda deprem öncesi ve sonrası yapılan deprem analizleri sonucunda alınan yıkım ve güçlendirme kararlarıyla 300’e yakın okulumuzu tahliye ettik. Müdürlük olarak en büyük önceliğimiz her zaman çocuklarımızın güvende olmasıdır.’

2020 yılında İzmir’den bir öğretmen ekibinin beyin sarsıntısı eğitimi almak üzere Japonya’ya gönderildiğini hatırlatan Yahşi, MEB AKUB İzmir grubunun her geçen yıl daha da güçlendiğini sözlerine ekledi.

Yahşi, ‘Yüzyılın felaketinde vefat eden tüm vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, ailelerine başsağlığı, deprem felaketinde hayatını kaybeden meslektaşlarımızı saygıyla anıyorum. “Geride kalanlara sağlıklı ve huzurlu bir yaşam diliyorum.” Konuşmasını şu sözlerle noktaladı:

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu