Ekonomi

Japonya’nın 4. çeyrek GSYİH revizyonu resesyona işaret etmiyor

Japonya’nın dördüncü çeyreğine ilişkin revize edilmiş gayrisafi yurtiçi hasıla (GSYH) rakamlarının, ülke ekonomisinin daha önce düşünüldüğü gibi teknik bir resesyona girmediğini göstermesi bekleniyor. Bu güncelleme, yeni bir analizin tesis ve ekipmana yapılan kurumsal yatırımın ilk tahminlerden daha güçlü olduğunu öne sürmesinin ardından geldi.

Reuters tarafından 21 ekonomistin medyan tahmini, Ekim-Aralık GSYH’nin muhtemelen yıllık %1,1’lik bir büyüme oranını yansıtacak şekilde ayarlanacağını gösteriyor. Bu, 15 Şubat’ta açıklanan ve %0,4’lük şaşırtıcı bir düşüşe işaret eden ön verilere göre önemli bir değişime işaret ediyor. Daralma ikinci çeyrekte de devam etseydi, şu anda dünyanın dördüncü büyük ekonomisi olan Japonya için resesyonun teknik tanımını karşılamış olacaktı.

Itochu Araştırma Enstitüsü baş ekonomisti Atsushi Takeda, resesyona ilişkin endişelerin artık mevcut olmadığını belirtti. Ekonomik büyümeye dair beklenen kanıtlar, Japonya Merkez Bankası’na (BOJ) bu ay içinde negatif faiz oranlarını sona erdirmeyi düşünme konusunda güven verebilir. Böyle bir hamle Japonya’nın 2007’den bu yana ilk faiz artırımına zemin hazırlayacaktır. BOJ’un 18-19 Mart tarihlerinde iki günlük bir politika toplantısı düzenlemesi planlanıyor.

Sermaye harcamalarının dördüncü çeyrekte %2,5 oranında arttığı düşünülüyor ki bu da ilk tahmin olan %0,1’lik düşüşe kıyasla önemli bir gelişme. Bununla birlikte, Japon ekonomisinin yaklaşık %60’ını oluşturan özel tüketimin, revize edilen verilerde hala zayıf kalması ve %0,2’lik ilk düşüş rakamını yansıtması bekleniyor.

Hükümet, güncellenmiş Ekim-Aralık GSYH rakamlarını Pazartesi günü sabah 08:50’de açıklayacak. Bu revizyonun, teyit edilmesi halinde, ülkenin para politikası ve ekonomik görünümü üzerinde önemli etkileri olabilir.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu