Haber

Karşıyaka Belediyesi Engelli Gençlerin Sosyal Hayata Katılımını Kolaylaştırıyor

Kısa Süreli Engelliler Dinlenme Merkezi’nde verilen hizmetin yanı sıra sivil toplum kuruluşlarının projelerine de destek sağlayan Karşıyaka Belediyesi, engelli gençlerin sosyal hayata katılımını kolaylaştırmak için çalışıyor. Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay, “Karşıyaka’da doğayı bilen nesiller yetiştiriyoruz. Bunu yaparken fırsat eşitliğini gözetiyor, engelli çocuklarımızın katılabileceği etkinlikler düzenliyoruz.”

Erişilebilir şehir vizyonuyla Karşıyaka Belediyesi, her bireyin ihtiyaçlarına cevap verecek, engelleri ortadan kaldıracak projelerine devam ediyor. Bu kapsamda Sancar Maruflu Sivil Toplum Yerleşkesi’nde faaliyet gösteren Ege Engelsizler Derneği, Karşıyaka Belediyesi’nin desteğiyle engelli çocukların sosyal hayata entegrasyonunu sağlayacak projeleri hayata geçiriyor.

Derneğin düzenlediği, İŞKUR ve Karşıyaka Halk Eğitim Merkezi’nin desteklediği, Karşıyaka Belediyesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen ‘fidancılık kursu’, engellilerin sosyal hayata entegrasyonunu kolaylaştırmayı amaçlıyor. Kurs kapsamında katılımcıların hem genel sağlık sigortası ödeniyor hem de günlük 131,68 lira ödeme yapılıyor. 7 aylık kurs kapsamında dersler hafta içi her gün günde 5 saat yapılmaktadır. Katılımcılar tohumların ekileceği toprağın hazırlanmasından, bakımına ve sulamasına kadar tüm detayları hem teorik hem de uygulamalı olarak öğreniyor. Proje sonunda kurs başarı belgesi verilecek katılımcıların özel bölümde istihdamı için de çalışmalar yapılmaktadır.

Kursu ziyaret eden Lider Tugay, proje hakkında şunları söyledi:

“Karşıyaka’da doğayı bilen nesiller yetiştiriyoruz. Bunu yaparken fırsat eşitliğini gözetiyor, engelli çocuklarımızın katılabileceği etkinlikler düzenliyoruz. Bu alanda çalışan STK’lara da elimizden gelen her türlü desteği veriyoruz. Biz Türkiye’nin İŞKUR’uyuz. Sancar Maruflu Sivil Toplum Yerleşkesi ve Karşıyaka Halk Eğitim Merkezi bünyesinde faaliyet gösteren Ege Manisiz Derneği.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu