Ekonomi

Kiracılı evler satılık değil

Boş daireler artık konut satışlarında da rağbet görüyor. Alıcıların kriterleri değişti. Dairenin kiracısız olmasına özen gösterilmektedir.

Emlakçılar, konut satışının zorlaştığını belirterek, alıcıların önce evin dolu olup olmadığına baktığını belirtti. Öte yandan tahliye sorunlarında uygulanan tahliye taahhüdü de sık sık uygulanmaya başlandı. Bir sözleşme imzalanmadan daireler kiralanamaz.

Konut ve kira fiyatlarında son dönemde yaşanan yüksek artışlar ev sahipleri ile kiracılar arasında çatışmalara neden oldu. Evini satmak isteyen mal sahipleri, kiracı bulunamadığı için sıkıntı yaşıyor. Alıcılar ise kiracıyı tahliye edememe ihtimali nedeniyle kiracılı evi almak istemeyebilir. Bu nedenle emlakçılar kiracılı konutları satmanın sorun olduğunu söylüyor.

“Kiracılı daire satmak zorlaştı”

Ev sahipleri ile kiracılar arasındaki anlaşmazlıklara ilişkin konuşan emlakçı Şerafettin Başaran, “Ev sahipleri dairesini kiracı ile satmak istediğinde evi alacak kişinin kiracı ile anlaşması gerekiyor. Değişikliklerde evin yeni sahibi, kiracıya altı ay sonra çıkması için bildirimde bulunabiliyor.”Sorun yaşamamak için boş daire almak istiyor. Bu nedenle son dönemde kiracılı daire satmak zorlaştı” dedi.

Tahliye sözleşmesi yayılıyor

Ev sahipleri, kiracıyı tahliye etmek için tahliye mektubu formülüne başvurmaya başladı. Konutunu kiraya vermek isteyen bazı ev sahipleri, kiracılardan sözleşme imzalamalarını ve sözleşme bitince evden çıkmayı taahhüt etmelerini istiyor. Noter tasdikli taahhütname ile ev sahipleri evlerini satmak veya başka sebeplerle kiracıyı tahliye etmek istediklerinde bu taahhüdünü devreye sokarlar.

Ev sahiplerinin kiracılarını tahliye etmek için çeşitli yöntemlere başvurduklarını belirten Başaran, “Ev sahipleri kiracılardan kira sözleşmesinin yanı sıra tahliye sözleşmesi de imzalamalarını istiyor. Kira sözleşmesi bitince mal sahipleri tahliye sözleşmesini imzalatıyor. “Son dönemde kiralar çok yükseldi ve evini yüksek fiyatlara kiralamak isteyenler tahliye sözleşmesini devreye sokarak kiracısını çıkarmak isteyebilir” dedi. – İSTANBUL

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu