Ekonomi

Kredi kartı harcamaları hız kesmiyor

Kredi kartı harcamaları hız kesmiyor. Para politikasındaki sıkı duruşa rağmen kredi kartı harcamalarındaki artış dikkat çekti. Son dönemde hem ekonomi yönetimi hem de sektör temsilcileri kredi kartı harcamalarına vurgu yapıyor.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) yeni lideri Fatih Karahan, dün, enflasyon hedefle uyumlu seviyelere düşene kadar gerekli nakit sıkılığını sürdürmeye kararlı oldukları mesajını verdi. Karahan, enflasyon görünümünün bozulmasına izin vermeyeceklerini belirtti.

TCMB verilerine göre banka kartı ve kredi kartı işlem tutarı, 2 Şubat’ta sona eren haftada bir önceki haftaya göre yüzde 17 artarak 240,9 milyar TL’ye ulaştı.

26 Ocak haftasında kredi kartı harcamaları 206 milyar lira oldu.

Geçtiğimiz hafta yaşanan artışta yarıyıl tatiline ilişkin harcamalar öne çıktı. Harcamalarda en belirgin artış hizmet sektörleri ile eğitim-kırtasiye kalemlerinde kaydedildi.

11,6 milyar lira tutarındaki vergi ve BES ödemeleri de kredi kartı harcamalarına katkı sağladı.

KREDİ KARTLARINA DÜZENLEME OLACAK MI?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) F Atih Karahan, kredi kartlarına düzenleme yapılması gerektiğini düşündüklerini belirterek, “Bu konuyla ilgili birkaç fikrimiz var, çalışmalarımız devam ediyor. Belli bir aşamaya geldiğinde bunu kamuoyuyla paylaşacağız.”söz konusu.

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Yönetim Kurulu Başkanı Alpaslan Çakar, “Kredi kartı harcamalarındaki artış dikkat çekici. Kredi kartına ilişkin enflasyon etkisini yönetmek için burada bir düzenleme olabileceğini düşünüyorum. Bunun birkaç yöntemi var; faiz oranı, taksit sınırlaması ya da kişinin harcayabileceği miktar.” “Miktar meselesi. Bu konuda da adım atılacağına inanıyorum” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu