Haber

Milli Voleybolcu Hande Baladın’a tehdit mesajları gelmesi durumunda karar çıktı

Milli Voleybolcu Hande Baladın’a sosyal medya üzerinden tehdit mesajları gönderdiği iddia edilen sanık davasında karar çıktı. Mahkeme heyeti, sanığın akıl hastalığı nedeniyle isnat edilen suçun hukuki anlam ve sonuçlarını algılayamadığı gerekçesiyle ceza verilmesine yer olmadığına karar verdi. Ayrıca yüksek güvenlikli sağlık kuruluşlarında koruma ve tedavi altına alınmasına karar verildi.
Milli Voleybolcu Hande Baladın’a sosyal medyadan “Yüzünüze asit atacağım”, “Arabanızı tarayacağım” gibi tehdit mesajları gönderdiği iddia edilen Mustafa Neşeli’nin davasında karar çıktı. İstanbul 46. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada tutuklu sanık Mustafa Sevinçli ve avukatı hazır bulundu. Duruşmaya Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı avukatı ile Türkiye Voleybol Federasyonu avukatı da katıldı. Duruşmaya katılmayan müşteki Hande Balâdın, avukatı tarafından temsil edildi.
Raporda kendisinin cezai sorumluluğu bulunmadığı belirtildi.
Mahkeme, Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nden rapor geldiğini belirtti. Raporda, sanığın işlediği iddia edilen eylemin hukuki anlam ve sonuçlarını algılayamadığı, eyleme ilişkin davranışını yönlendirme yeteneğinin önemli ölçüde azaldığı, dolayısıyla işlediği iddia edilen suçtan dolayı cezai sorumluluğunun bulunmadığı belirtildi. .
Şikayetçi Baladın’ın avukatı ise raporu kabul etmediklerini belirterek sanığın cezalandırılmasını talep etti.
Beraatını istedi
Duruşmada savunma yapan sanık Sevinçli, daha önceki savunmalarını tekrarladığını belirterek beraat talebinde bulundu.
Ceza verilmesine gerek olmadığına karar verildi
Kararını açıklayan mahkeme, sanık Neşeli’nin akıl hastalığı nedeniyle kendisine atfedilen hatanın hukuki anlam ve sonuçlarını algılayamadığı ve davayı yönlendirme yeteneğinin zayıf olduğu gerekçesiyle cezaya yer olmadığına karar verdi. davranışı önemli ölçüde azalmıştı. Ayrıca Neşeli’nin yüksek güvenlikli sağlık kuruluşlarında koruma ve tedavi altında tutulmasına, yerleştirileceği kurumun sağlık kurulu tarafından hazırlanan raporda tehlikede olduğu belirtilene kadar koruyucu tedbirlerin devam etmesine karar verildi. toplum ya ortadan kaybolmuştu ya da önemli ölçüde azalmıştı.
“Verilmesi gereken bir karardı”
Duruşmanın ardından sanık avukatı Adnan Mercan, “Başından beri ceza verilmemesi gerektiğini savunuyorduk. İstediğimiz gibi çıktı, başından beri suçsuz olduğunu savunuyorduk. yapılması gerekirdi.”
İddianameden
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, şüpheli Mustafa Neşeli’nin ‘silahla tehdit’ suçundan 2 yıl 6 aydan 8 yıl 9 aya kadar hapis cezasıyla cezalandırılması istendi. – İSTANBUL

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu