Haber

Nijer’deki darbe sonrası yabancıların tahliyesi sürüyor

Batı Afrika ülkesi Nijer’de, ülkedeki yabancıların tahliyesi için başlatılan çalışmalar, cuntanın 26 Temmuz’da iktidarı ele geçirmesinin ardından devam ediyor.

İtalyan, İspanyol, Fransız ve Japon yetkililer vatandaşlarının tahliyesine ilişkin bilgileri paylaştı.

Başkent Niamey’den ilk iki tahliyeyi gerçekleştiren Fransa’nın ardından İtalya da üçüncü tahliye uçuşunu başarıyla tamamladı.

İtalyan ANSA ajansının haberine göre, Nijer’den ayrılma kararı alan İtalyan vatandaşları ve diğer yabancı uyrukluları taşıyan Hava Kuvvetlerine ait Boeing 767 tipi uçak, Roma’nın Ciampino Havalimanı’na indi.

İtalya Dışişleri Bakanı Antonio Tajani, sosyal medya paylaşımında, “Hükümetimizin Nijer’den çıkmasına yardım ettiği 36 İtalyan vatandaşını ve 32 yabancıyı Roma’da ağırladım.” ifadesini kullandı.

İspanya ve Fransa yeni tahliye uçuşlarına hazırlanıyor

İspanyol yerel basınına göre, Savunma ve Dışişleri Bakanlığı dün yaptığı açıklamada, Nijer’de 70 vatandaşın tahliye operasyonu kapsamında ülkeye uçak göndermeye hazırlandığını söyledi.

Fransa Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, tahliye çalışmaları kapsamında Nijer’in başkenti Niamey’den 2 uçağın Fransa’ya iniş yaptığı ve bu seferlerde 350’den fazla kişinin taşındığı belirtildi.

Açıklamada, bu seferlere Fransa’nın yanı sıra Almanya, İspanya ve İtalya’nın da aralarında bulunduğu birçok ülke vatandaşlarının dahil edildiği, üçüncü bir tahliye uçağı için hazırlıklara başladıkları belirtildi.

Japonya’nın Kyodo ajansının haberine göre Japonya Kabine Başkanı Matsuno Hirokazu, Fransa’nın yardımıyla 2 Japon vatandaşının tahliye edildiğini bildirdi.

ABD şu anda vatandaşlarının tahliyesi için bir açıklama yapmasa da bazı ABD vatandaşlarının başka ülkelerden tahliye seferleri ile Nijer’den ayrıldığı biliniyor.

Nijer’de darbe

Nijer’de Devlet Başkanı Mohammad Bazum, 26 Temmuz’da Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayına bağlı unsurlar tarafından gözaltına alınmış ve gece saatlerinde ordunun iktidarı ele geçirdiğini açıklamıştı.

Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı Komutanı General Omar Tchiani, 28 Temmuz’da Ulusal Vatanı Koruma Konseyi (CNSP) adlı cuntanın liderliğini üstlendiğini ve geçiş hükümetinin başına geçtiğini duyurdu.

Bazum, 26 Temmuz’dan beri özel konutunda tutuluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu