Ekonomi

Nvidia CEO’su ulusal yapay zeka altyapısını savunuyor

Nvidia CEO’su Jensen Huang, ülkelerin kendi bağımsız yapay zeka altyapılarını geliştirmelerinin önemine değindi. 12 Şubat 2024’te Dubai’de düzenlenen Dünya Hükümeti Zirvesi’nde konuşan Huang, böyle bir altyapının uluslara sağlayabileceği ekonomik faydaların ve kültürel korumaların altını çizdi.

Huang, yapay zeka yetenekleri konusunda başkalarına güvenmenin hiçbir ülke için geçerli bir seçenek olmadığını vurguladı. Yapay zekanın önemli bir ekonomik potansiyele sahip olduğunu ve bunun etkin bir şekilde kullanılabilmesi için her ülkenin kendi yapay zeka sistemlerini kurma ve sürdürme konusunda yatırım yapması gerektiğini belirtti. Bu yaklaşım sadece ekonomik büyümeyi teşvik etmekle kalmayacak, aynı zamanda kültürel bütünlüğü de koruyacaktır.

Önde gelen yapay zeka ve grafik işleme şirketlerinden birinin lideri tarafından yapılan baskın yapay zeka altyapı daveti, yapay zekanın küresel ekonomilerin ve güvenliğin geleceğindeki rolünün giderek daha fazla kabul edildiğinin altını çiziyor.

InvestingPro İçgörüleri

Nvidia CEO’su ulusların kendi yapay zeka altyapılarını geliştirmelerini savunurken, Nvidia (NVDA (NASDAQ: NVDA )) kendisi güçlü mali sağlık ve büyüme potansiyeli göstermektedir. Şirketin yapay zeka ve grafik işleme alanındaki yenilikçiliğe olan bağlılığı, mali tablolarına ve pazar performansına da yansıyor.

InvestingPro verileri, 2024’ün 3. çeyreği itibarıyla son on iki ayda %57,07’lik çarpıcı bir gelir artışına işaret ediyor ve bu da Nvidia’nın yapay zeka segmentindeki başarılı genişlemesinin altını çiziyor. Ayrıca şirketin brüt kar marjı %69,85 gibi etkileyici bir seviyede bulunuyor ve bu da etkin yönetim ve güçlü fiyatlandırma gücüne işaret ediyor.

Yatırımcılar ve analistler, şirketin net gelirinin bu yıl artmasının beklendiğini kabul eden bir InvestingPro İpucunun da gösterdiği gibi, Nvidia’nın performansını not ediyorlar. Başka bir ipucu, analistlerin, CEO’nun yapay zekanın ekonomik potansiyeline ilişkin vizyonuyla uyumlu olarak bu yıl satışlarda artış beklediklerini vurguluyor.

Üstelik sadece 0,42’lik PEG oranıyla Nvidia, kârına kıyasla daha fazla büyümeye hazır görünüyor ve bu da makul bir fiyata büyüme arayan yatırımcılara hitap edebilir. Ancak F/K oranının 94,04 gibi yüksek olması, piyasanın şirketin gelecekteki çıkarlarına ilişkin beklentilerinin yüksek olduğunu gösteriyor.

Daha fazla bilgi ve veri arayan okuyucular için InvestingPro, Nvidia hakkında daha fazla ipucu sunuyor. okuyucular PRONEWS24Müşteriler, kupon kodunu kullanarak yıllık veya altı aylık Pro ve Pro+ aboneliklerinde ek %10 indirim alabilir ve NVDA ve diğer ilgi çekici hisse senetleri hakkında daha değerli bilgilere sahip olabilir.

Şirketin 9’luk mükemmel Piotroski Skoru ve Yarı İletkenler ve Yarı İletken Ekipman endüstrisindeki lider oyuncu statüsü de dahil olmak üzere toplam 25 InvestingPro İpucu ile yatırımcılar, Nvidia’nın pazardaki konumu ve gelecekteki beklentileri hakkında kapsamlı bir anlayışa sahip olabilirler.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zeka desteğiyle oluşturulmuş, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu