Haber

Polis memuru Osman Yalınkaya’nın ölümüyle ilgili davanın sanığı 25 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

KARTAL Aydos Ormanı’nda 12 Ocak’ta yaşamını yitiren polis memuru Osman Yalınkaya’yı (35) tabancasından çıkan kurşunla öldüren çocukluk arkadaşı ve öğretmeni Mahmud Sezgin’e 25 yıl hapis cezası verildi. Mahmud Sezgin, arkadaşının olay yerinde intihar ettiğini öne sürerek ağlarken kameralara yansıdı.

Tutuklanan zanlı Mahmud Sezgin, Anadolu 1. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya çıkarıldı. Duruşmaya, aralarında Osman Yalınkaya’nın eşi Aygül Yalınkaya’nın da bulunduğu Osman Yalınkaya’nın yakınları ve tarafların avukatları katıldı. Bir önceki duruşmada mütalaasını sunan savcı, sanıkların cezalandırılmasını talep etti. Karar öncesi son sözleri sorulan sanık Mahmud Sezgin, “Öncelikle son mahkeme heyetinin vicdanından Allah’a sığınırım. Beraatimi ve tahliyemi talep ediyorum” dedi. Kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanık Mahmud Sezgin’in ‘kasten öldürme’ suçundan müebbet hapis cezasına çarptırılmasına karar verdi. Mahkeme, takdir indirimini sanığın kişisel ve sosyal durumu ile cezanın sanığın geleceği üzerindeki etkileri lehine kabul etmiş ve takdir indirimi uygulamıştır. Sanık Mahmud Sezgin takdir indirimiyle 25 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

ÜYE HAKİMDEN KARARA İLİŞKİN AÇIKLAMA

Mahkeme heyeti üyesi Hakim Fatih Taşdemir, sanıklara verilen hapis cezasını şerh etti. Açıklamada yer alan ‘Şüpheli, şüpheden yararlanır’ unsuruna değinen üye hakim, “Dava dosyasında yapılan incelemede, 1’inci Tıpta İhtisas Kurulu görüşüne göre, kişinin ölümüne neden olan kurşun merhum Osman Yalınkaya’nın kendisi tarafından, ancak aynı mesafeden bir başkası tarafından vurulmuş olma ihtimali olduğu bir bütün olarak değerlendirildiğinde, şu ana kadar kesin bir değerlendirmenin yapılmadığı belirtildi. Polis Kriminal Laboratuar Müdürlüğü ekspertiz raporları ile İsimli Tıp Kurumu raporlarında el takasına ilişkin çelişkili ifadeler yer aldığını ve sanığın kendisine yöneltilen suçlamayı başından beri tutarlı bir şekilde kabul etmediğini, sanığın suç işlediğine dair açık, inandırıcı, inandırıcı ve yeterli bir delilin bulunmadığı, sanığın suç işlediğinin ve sanığın suç işlediğinin net olmadığı ve sanığın aleyhine yorum yapılamayacağı sanık “şüpheden sanık yararlanır” ilkesine göre yargılanır. Sanık yalnız bırakıldığı için sanık hakkında beraat ve tahliye kararı verilmesi gerektiği yönündeki görüşüne, sayın çoğunluğun kararına katılmıyorum” dedi.

OLAY GÜNÜ KAMERAYA YANSIDI

Bu sırada Mahmud Sezgin olayın hemen ardından ağlarken kameralara yansıdı. Mahmud Sezgin’in polis aracının içinde “Yaşıyordu, yaşıyor” dediği duyuldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu