Ekonomi

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, AB Komiseri Varhelyi ile Gümrük Birliği müzakerelerini görüştü

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Avrupa Birliği (AB) Komiseri Oliver Varhelyi ile yaptığı görüşmede, “Gümrük Birliği’nin güncellenme sürecine ilişkin müzakerelerin başlatılması için ortak görüşme konularımızı, AB ile ortak projelerimizi ele alacağız” dedi. AB ile özellikle yeşil dönüşüm, özellikle finansman alanında bu alanlarda AB ile iş birliğimizi görüştük.” sözünü kullandı.

Bolat, AB’nin Genişlemeden Sorumlu Komisyon Üyesi Varhelyi ile bakanlık binasında bir araya geldi.

Toplantının ardından X sosyal medya hesabından konuya ilişkin açıklama yapan Bolat, kendisinin ve Varhelyi’nin Türkiye ve AB’nin olumlu gündeminin devam ettiği yönündeki kararlılığını teyit ettiğini belirtti.

Bolat, AB’nin özellikle Türk iş adamlarına yönelik vize süreçlerinin kolaylaştırılması konusunda başlatacağı somut programdan son derece memnun olduklarını belirterek, şöyle konuştu:

“Görüşmede ortak tartışma konularımızı, AB ile yeşil dönüşüm başta olmak üzere ortak projelerimizi ve bu alanlarda AB ile finansman konusunda iş birliğimizi görüşerek Gümrük Birliği’nin güncellenme sürecine ilişkin müzakereleri başlattık. Ekim ayında Ticaret çalışma grubu toplantılarında teknik düzeyde çalışmalar başlayacak. Türkiye’nin en büyük ticaret ortağı olan AB ile ticari ve ekonomik iş birliğini karşılıklı adımlarla çok daha yüksek seviyelere taşıyacağız.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu