Haber

TİKA’nın yenilediği sağlık merkezi hizmete açıldı

Kamerun’un Merkez Bölgesi’nin Sa’a ilçesinde yer alan Nkol Mvak Entegre Sağlık Merkezi, Türk İşbirliği ve Uyum Ajansı (TİKA) tarafından yürütülen yenileme çalışmalarının ardından bağışlanan tıbbi ekipmanlarla yeniden hizmete açıldı.

Kamerun’un başkenti Yaounde’ye 85 kilometre uzaklıktaki Sa’a ilçesinin Nkol Mvak köyünde 1970 yılından bu yana Sağlık Bakanlığı’na bağlı olarak hizmet veren Nkol Mvak Entegre Sağlık Merkezi’nin çatı, duvar, kapı ve pencereleri ile su tesisatı. Kamerun, büyük ölçüde zarar gördü. Yenilenerek bölge halkının hizmetine sunuldu.

Ayrıca TİKA tarafından sağlık merkezinin yenilenmesi kapsamında ilaçların korunması, çeşitli tıbbi ekipmanların kullanılması, teşhis ve tedavilerin sağlıklı bir şekilde gerçekleştirilmesi amacıyla elektrik tesisatı kurularak hizmet kapasitesi artırıldı.

İçinde pediatri, ameliyathane, laboratuvar ve hasta odalarının bulunduğu, malzeme ve ekipman eksikliği nedeniyle hizmet dışı kalan sağlık merkezinin doğumhanesi de proje kapsamında yenilenerek tefriş edilerek kullanıma uygun hale getirildi.

Gerekli hijyen koşullarının sağlanması ve temiz suya erişimin sağlanması amacıyla inşa edilen su deposu, sağlık merkezinin ve bölge halkının temiz su ihtiyacını karşılamak amacıyla yenilenen su tesisatı ile entegre edildi.

Açılış törenine Türkiye’nin Yaounde Büyükelçisi Volkan Işıkçı, Sa’a Belediye Başkanı Jean Blaise Messina Noah, Nkol Mvak ve Çevre Genç Yurttaşlar Kolektifi (COJERENKE) Lideri Christophe Awono ve TİKA Yaounde yetkilileri katıldı.

COJERENKE Lideri Awono burada yaptığı konuşmada, insanların artık sağlık hizmeti almak için uzun mesafeler kat etmelerine gerek kalmadığını, doğumhanenin yeniden açılmasının projenin temel taşı olduğunu belirtti.

Awono, takviyelerinden dolayı TİKA’ya teşekkür etti.

Sa’a Belediye Başkanı Noah, “Türkiye’nin kalkınma yardımı modeli övgüyü hak ediyor çünkü TİKA, ülkelerin öncelikleri ve ihtiyaçları doğrultusunda projelerini geliştiriyor.” Nkol Mvak köyü ve çevre halkı adına Türkiye’ye minnettar olduklarını belirtti.

Proje kapsamında yeniden tam kapasiteyle faaliyete geçen sağlık merkezinin yılda 15 binden fazla kişiye sağlık hizmeti vermesi beklenirken, aynı zamanda anne ve bebek ölümlerinin de azaltılması hedefleniyor. Bölgedeki oranlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu