Haber

UCLG Üyeleri, Ev Sahipliğinden Dolayı Başkan Altay ve Konya’ya Teşekkür Etti

UCLG ÜYELERİ KONUT SAHİBİ OLARAK LİDER ALTAY VE KONYA’YA TEŞEKKÜR EDİYOR

 

Konya Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleştirilen UCLG Dünya Asamblesi kapsamında 50 ülkeden 400’e yakın yerel ve bölgesel yönetim temsilcisi Konya’da bir araya geldi. Dünya Kurultayı’nı değerlendiren UCLG üyeleri, toplantıların oldukça verimli geçtiğini ve en keyifli şekilde ağırlandıklarını belirterek, Dünya Belediyeler Birliği’ne ve Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay’a ve konağa ev sahipliği yapan Konya halkına teşekkür etti. Kentin tarihi ve turistik yerlerini de gezme fırsatı bulan UCLG üyeleri, Konya’dan çok etkilendiklerini söyledi.


Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Dünya Teşkilatı (UCLG) tarafından düzenlenen ve Konya Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde düzenlenen UCLG Dünya Asamblesi kapsamında, dünyanın 50 farklı ülkesinden 400’e yakın yerel ve bölgesel yönetim temsilcisi Konya’da ağırlandı.

Dünya Belediyeler Birliği başkanlığını Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay’ın üstlendiği ve gündemin yoğun olduğu Konya’da düzenlenen toplantılara katılan konuklar, fırsat buldukça şehrin tarihi ve turistik yerlerini de ziyaret etti.

“TÜRKİYE’NİN ÜYELİĞİ YEREL YÖNETİMLERİN DÜNYA ÇAPINDAKİ HAREKETİ İÇİN HER ZAMAN ÇOK ÖNEMLİ OLDU”

UCLG Dünya Asamblesi ile ilgili değerlendirmelerde bulunan UCLG Genel Sekreteri Emilia Saiz, Konya’da bulunmaktan büyük mutluluk duyduklarını ifade etti. Dünya Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Konseyi’nin dünyadaki şehir ve bölgelerin en büyük organizasyonu olduğunu hatırlatan Emilia Saiz, “Dünyanın her yerinden üyelerimizin geldiği Dünya Konseyi’nin bir araya gelmesi bizim için çok değerli. Konya’da. Çünkü Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay da liderimiz oldu. Türkiye’nin üyeliği, yerel yönetimlerin dünya çapındaki hareketi açısından her zaman çok değerli olmuştur. Konya gelenekleriyle, kültürüyle, sanatıyla keyifli bir şehir. Ancak aynı zamanda misafirperver atmosfer de tamamlandı. Organizasyon ve düzenlemeler mükemmel. Bildiğiniz gibi dünyanın mevcut bağlamı karmaşıktır. Bu kafa karışıklığı buradaki tartışmalarda da hissediliyor. Ama bunu birlik temelinde ve birbirimizi anlamaya çalışarak yapıyoruz. “Konya’da harika vakit geçirdik ve bunun için minnettarız” dedi.

“ARARIMIZDAKİ DİYALOG VE İŞBİRLİĞİNİ GELİŞTİRMEK İÇİN KONYA’YA GELDİK”

Avrupa Belediyeler ve Bölgeler Konseyi (CEMR) Genel Sekreteri Fabrizio Rossi, UCLG Dünya Konseyi sayesinde Konya’yı keşfetme fırsatı bulduklarını belirterek, “Büyükşehir Belediye Başkanı Altay’a, Konya Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür ediyorum. ve UCLG MEWA’ya bizi burada ağırladıkları için teşekkür ederiz. Dünyanın her yerindeki ortak siyasi durum göz önüne alındığında, bu hepimiz için çok önemli bir an. Aramızdaki diyaloğu ve iş birliğini geliştirmek için Konya’ya geldik. Kişisel olarak ben burada, Konya’da bulunmanın tüm organizasyon açısından güzel şeylere işaret olduğunu düşünüyorum. Avrupa Bölge Teşkilatı olarak Türk kurumlarıyla daha fazla çalışmaya yüzde 100 kararlıyız. Esas itibarıyla Türkiye’deki belediyelerle bağlarımızı güçlendiriyoruz. Burada yapılan her şey için çok teşekkür ediyorum ve sorunların çözümünü tartışabildiğim için çok mutluyum” dedi.

“KONYA DERİN TARİHİ GEÇMİŞİ OLAN, MODERN VE GELECEĞE UMUTLA BAKAN BİR ŞEHİR”

İspanya’nın Soria Belediye Başkanı ve UCLG Özel Temsilcisi Carlos Martinez, Konya’nın çok özel bir şehir olduğunu belirterek, şunları söyledi:

“Öncelikle Konya’nın benim için olağanüstü bir sürpriz olduğunu düşünüyorum. Konyalının hoşgörü gücünü, çevresinin hoşluğunu, öz kültürünü ortaya koyabilmesinin Konya için değerli olduğunu düşünüyorum. Konya binlerce yıllık geçmişi olan bir şehir. Derin bir tarihi geçmişe sahip, çağdaş, geleceğe umutla bakabilen bir şehir. Lider Altay iyi bir ev sahibi ve bu nedenle lider olarak seçilmemiz mantıklıydı. Şehrinin kapılarını ardına kadar açarak kalbini açabileceğini, bizi gitmek istediğimiz yöne götürebileceğini gösterdi. Uluslararası çalkantıların yaşandığı bu dönemi derinlemesine konuşma fırsatı bulduk. Filistin ve Ukrayna krizlerini konuştuk. Yerel yönetimlerin işbirliklerini desteklemek ve barış sağlanana kadar dünyayı dönüştürmek olarak hedefimizi belirledik. “Hepimizin belirlediği temel hedef bu.”

“UCLG GÜNDEMİ BÖLGEYE ÇOK GÜÇLÜ BİR KÖPRÜ SAĞLADI”

Ekvador Bölgesel Özerk Yönetimler Konsorsiyumu Lideri ve UCLG Lider Yardımcısı Paola Pabon da Konya’ya hayranlığını dile getirerek şunları söyledi:

“Türkiye’nin en önemli şehirlerinden biri olan Konya’da olmaktan çok mutluyum. Halkının nezaketinden keyif aldık. Onun kültürüne hayran kaldım ve en önemlisi tanışabildiğimiz için çok mutluyum. İnsanlar çok nazik ve çok sevgi dolular. UCLG gündemi de bölge için çok güçlü bir köprü oluşturdu. Ne yazık ki dünya iyi değil. Masum hayatlara mal olan savaş çatışmasıyla karşı karşıya. Bugün UCLG’nin bir modülü olan Dünya Asamblesini tüm üyelerin katılımıyla gerçekleştirdik. Bu organı yaklaşık 140 ülke oluşturuyor; Belediyeler ve hükümetler var ve biz de bugünün gündemindeki sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ulaşmak için eylemlerimize katılmayı hedefledik. Bu çok değerli. Çünkü UCLG’nin başkanı da değişiyor ve bu kez bu görevi üstlenen kişi de Konya Büyükşehir Belediye Başkanı oldu. Toplantının Konya’da yapılıyor olmasının çok özel bir değeri var.”

“KONYA ÇOK İYİ BİR EV SAHİBİ OLDU”

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA) Genel Sekreteri Mehmet Duman da Konya’nın çok uygun bir yerleşim yeri olduğuna dikkat çekti.

Türkiye’nin en değerli şehirlerinden biri olan Konya’nın dünyanın farklı yerlerinden gelen misafirlere Türk misafirperverliğini en güzel şekilde yansıttığını kaydeden Duman, “Bu anlamda Sayın Belediye Başkanımıza en kalbi şükranlarımızı sunuyoruz. Konya Büyükşehir Belediyesi Başkanı ve Teşkilatımızın Başkanı Uğur İbrahim Altay. Bu kuruluşlar dünya çapında faaliyet gösteren kuruluşlardır. Bu tür organizasyonları Türkiye’de görmek ve Türkiye’de ağırlamak çok önemli. “Burada yapmaya çalıştığımız şey, yerel gündemleri dünyaya, küresel gündemleri yerele taşımaktır” dedi.

Filistin’deki üzücü gelişmeleri UCLG Dünya Asamblesi’nde de gündeme getirdiklerini belirten Duman, şöyle konuştu: “İlerideki toplantılarda da Filistin’in yanında olmaya, haklarını ve hukuklarını savunmaya devam edeceğiz. Bu vesileyle Konya Büyükşehir Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum. Burada bu konuda ciddi bir performans sergiledi. Böyle bir toplantıya ev sahipliği yapan tüm Konyalı hemşerilerimize teşekkür ediyorum” dedi. açıklamalarını yaptı.

“KONYA’DAKİ UCLG DÜNYA KONSEYİ’NE KATILMAKTAN ONUR DUYUYORUZ”

Çin’in Xi’an Belediye Başkan Yardımcısı Li Xiaoyan, Konya ziyaretinin iki önemli anlamı olduğunu belirterek şöyle konuştu:

“Konya’daki UCLG Dünya Asamblesi’ne katılmaktan onur duyuyoruz. Konya ziyaretimizin bizim için iki değerli anlamı var. Bunlardan ilki Xi’an’ın kardeş şehri Konya’dır. Resmi kardeş şehir ilişkimiz 1996 yılında başladı. Yani 27 yıldır sık ​​sık birbirimizi ziyaret ediyoruz. Şehirlerimiz arasındaki iş birliği ve iletişimimizi her zaman sürdürdük. Özellikle Kovid döneminde Konya birçok konuda Xi’an’a yardımcı oldu. Kovid hastası olduğumuz dönemi atlatmamıza yardımcı oldu. Umarım önümüzdeki dönemlerde daha fazla iş birliği ve paylaşım fırsatımız olur. İkinci anlamı şu ki biz Xi’an olarak şu anda UCLG Eş Başkanıyız. Yerel ve bölgesel yönetimlerin bağlantı kurması ve paylaşması için önemli bir platform olan Dünya Kurulu’na katılmak için geldik. Görüşlerimizi, deneyimlerimizi ve beklentilerimizi bu küresel platformda paylaşabildiğimiz için çok mutluyuz. “Konya’da büyük bir emekle gerçekleştirilen bu Dünya Asamblesi’nde ev sahibimize ve kent sakinlerine misafirperverlikleri ve sıcak karşılamaları için teşekkür ediyorum.”

KONYA’DAN ÇOK ETKİLENDİLER

UCLG Dünya Asamblesi için dünyanın farklı yerlerinden Konya’ya gelen, şehrin tarihi ve turistik yerlerini gezen konuklar, Konya’dan çok etkilendiklerini belirterek, Dünya Belediyeler Birliği Lideri ve Konya Büyükşehir Belediye Başkanı’na teşekkür etti. Misafirperverliklerinden dolayı Uğur İbrahim Altay’a ve tüm Konya halkına teşekkür ederiz.

Dört gün boyunca Konya’da kalan UCLG üyeleri; Sille, Konya Bilim Merkezi, Mevlana Müzesi, Türbeönü Çarşıları, Büyükşehir Taş Binası, Konya Panorama Müzesi, Tropikal Kelebek Bahçesi, Çatalhöyük ve Çatalhöyük Tanıtım ve Karşılama Merkezi’ni ziyaret etti. Davetliler ayrıca İrfan Medeniyeti Araştırma ve Kültür Merkezi’nde Sema Ayini’ni takip etmenin heyecanını yaşadı.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

haber-daday.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu