Haber

Uluslararası İstiklal Yolu Şerife Bacı Yarı Maratonu İnebolu’da yapıldı

Kurtuluş Savaşı ruhunu canlı tutmak amacıyla Kastamonu’nun İnebolu ilçesinde düzenlenen 4. Uluslararası İstiklal Yolu Şerife Bacı Yarı Maratonu yüzlerce kişinin katılımıyla gerçekleştirildi. Yarışa katılan kadınlar soğuğa aldırış etmeden temsili güllelerle koştu.

Kurtuluş Savaşı sırasında İstanbul’dan İnebolu’ya teknelerle taşınan mühimmatın depolandığı ‘İstiklal Yolu Tarihi Milli Parkı’nda milli mücadele ruhunu canlı tutmak amacıyla düzenlenen Uluslararası İstiklal Yolu Şerife Bacı Yarı Maratonu ve 10 Kilometre Koşusu İstiklal Yolu üzerinden kağnılarla Ankara’ya götürüldü. katılımıyla gerçekleştirildi. Milli mücadelenin kazanılmasında büyük rol oynayan Türkiye’nin İstiklal Madalyası alan tek ilçesi olan İnebolu’da tarihi İstiklal Yolu üzerinde gerçekleştirilen maraton, 9 Haziran’da İnebolu’da Balkan Ülkeleri Dostluk Derneği ile birlikte düzenlendi. Spor Kulüp tarafından organize edildi. 500’ün üzerinde kişinin kayıt olduğu maratona, başta Kastamonu olmak üzere Türkiye’nin farklı illerinden çok sayıda koşucu katıldı. Yoğun bir katılımla gerçekleşen yarışta vatandaşlar soğuk havaya aldırış etmeden derece almak için koştu. Kurtuluş Savaşı’nı hatırlatmak isteyen kadınlar ellerinde temsili güllelerle koştular. Yoğun ilgi gören koşuda dereceye giren koşuculara protokol üyeleri tarafından madalyaları takdim edildi. Yarış, ödül töreninin ardından sona erdi.

“İnebolu’daki tarihi dokuyu gördüğümüz için böyle bir yarış düzenleme gereği duyduk.”

Anlamlı bir yarış olduğunu belirten Balkan Ülkeleri Dostluk Derneği Genel Sekreteri Haluk Kaya, “İnebolu’daki tarihi dokuyu gördüğümüz için böyle bir yarış düzenleme ihtiyacı duyduk. Buradaki amacımız Kastamonu ve İnebolu’yu tanıtmak. . spor ile bunu gerçekleştirmek istedik. “Burası tarihi bir şehir, hedefimiz de buydu” dedi.

“Bu şimdiye kadar koştuğum en dikkatli yarıştı.”

Uzun yıllardır yarışlara katıldığını belirten Kemal Özdemir, kendisi için en anlamlı yarışın bu olduğunu belirterek, “1968’den beri koşuyorum. Ama bu benim koştuğum en tedbirli yarıştı. Şerife Bacı Koşusu Sadece bir yarış değil, Anadolu’da Kurtuluş Savaşı’nın ateşlendiği bir yerde yapılıyor.” “Bunun gerçekleşmesi daha önemli. Böyle bir yarışta yer almak beni çok mutlu etti. Pist de çok güzeldi. Hava serin olsa da büyük bir yoğunluk vardı. İnşallah seneye bu yarış da olur. Daha fazla katılımın olduğu, daha fazla beğeninin olduğu bir yarış” dedi.

“Bu etkinlikte bulunmaktan gurur duyuyorum”

Yarışa İstanbul’dan katılan Betül Tezel, “İstanbul’dan katıldım. Bu organizasyonda yer almaktan gurur duyuyorum. Burada ilk kez koştum. 2. oldum. Herkese başarılar diliyorum. Koşmak benim için önemli” diye konuştu. hayat.”

“Geldiğimize sevindim”

Kardeşiyle birlikte yarışa katılan Sibel Tezel, “İlk defa bu yarışa katıldım. Çok memnun oldum. Hava şartlarına rağmen geldik ve 50 yaşında birinci olduk. Çok memnunum. Ben Kardeşimle birlikte katıldık. İyi ki geldik. Herkesi tebrik ediyorum.” – KASTAMONU

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu