Haber

Yemen’deki izdihamda en az 80 kişi öldü

SANA, 20 Nisan (Xinhua) — Yemen’in başkenti Sana’nın Bab al-Yemen semtindeki bir yardım merkezinde çıkan izdihamda en az 80 kişi öldü, 220’den fazla kişi yaralandı.

Husi sağlık otoritesinin resmi sözcüsü Anis Al-Subaihi, olayı Çarşamba günü Xinhua’ya doğruladı ve sağlık ekiplerinin hızla müdahale ettiğini ve yaralıları tedavi için başkentteki birkaç hastaneye sevk ettiğini söyledi.

Kümenin içişleri bakanlığı Husiler tarafından yayınlanan Al-Masirah TV, facianın bakanlıkla rastgele bir düzenleme veya işbirliği olmaksızın yerel tüccarlar tarafından rastgele nakit dağıtımı sırasında meydana gelen izdihamdan kaynaklandığını bildirdi.

Habere göre, Bakanlık Sözcüsü Abdul Khaliq Al-Ajri, yetkililerin uyumsuz para dağıtmaktan sorumlu iki tüccarı tutukladığını ve olayı soruşturduğunu söyledi.

Ramazan Bayramı yaklaşırken, yıllarca süren çatışmalar nedeniyle yoksullaşan birçok Yemenli, temel ihtiyaçları için hayır kurumlarına akın etti.

Yemen, İran destekli Husi milislerin birkaç kuzey vilayetinin kontrolünü ele geçirip Suudi destekli Yemen hükümetini başkent Sana’dan çıkarmaya zorladığı 2014’ün sonlarından bu yana bir iç savaşa karıştı.

On binlerce kişinin hayatını kaybettiği savaş nedeniyle 4 milyon kişi yerinden edilmiş ve Yemen açlıktan ölmenin eşiğine gelmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu