Haber

İmamoğlu deprem seferberliği için düğmeye bastı: Düzeni değiştiriyoruz, her şeye sıfırdan başlıyoruz

İstanbul Büyükşehir Lideri Ekrem İmamoğlu, İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenen toplantıda İstanbul Deprem Seferberlik Planı’nı açıkladı. Sarsıntı Bilim Yüksek Kurulu’nun çalışmaları doğrultusunda 7 başlık altında hazırlanan planda, kenti beklenen büyük depreme hazırlamak için yol haritası çizildi.

“HAYATIMIZA ESKİ GİBİ DEVAM EDEMEZİZ”

“DEPREM BU TOPRAKLAR İÇİN GERÇEK”

Bu topraklarda sürekli sarsıntı olursa, binalar çökerse, insanlarımız ölürse; İktidar, muhalefet, bürokratlar ve vatandaşlarla birlikte hepimiz depremi Türkiye’nin birincil sorunu olarak kabul etmeliyiz. Artık depremler, fay hatları, depremin nerede olacağı, ne zaman olacağı, olup olmayacağı, ne kadar büyük olacağı tartışmalarını bir kenara bırakmalıyız. Deprem bu topraklar için bir gerçektir.

“DÜZENİ DEĞİŞTİRİYORUZ”

Bir depremde yıkılmamak için depreme dayanıklı yerleşim yerleri ve depreme dayanıklı şehirler oluşturmak zorundayız. Bugün itibariyle İBB olarak inisiyatifi biz alıyor, düzeni değiştiriyoruz. Düzeni değiştirmek cesaret ister. Cesur olabilmek için öncelikle yanlış düzenin modülü olmaktan kurtulmak gerekir.

“İBB 1999’DAN BU YANA GEREKLİ ADIMLARI ATMADI”

1999’dan beri beyin sarsıntısını konuşuyoruz ama İBB bugüne kadar yeterli adımları atamadı. Haziran 2019 tarihinden itibaren imar-kira-siyaset düzeninden tamamen çıkarılmıştır. Bu nedenle deprem konusunda en ileri ve cesur adımları atacak durumdayız. İlk günden bu yana bu pozisyonun gereklerini yerine getirdiğimiz gibi İstanbul olarak sarsıntı sorununu da halletmek için ayağa kalkıyoruz. Depreme dayanıklı İstanbul için seferberlik başlatıyoruz.

“DEPREM UZATMA SORUNU”

İnsanımızı korumak adına depreme dayanıklı şehir uygulamasını İstanbul’da ilk kez gerçekleştirerek Türkiye’ye örnek teşkil edeceğiz. Gayemiz budur, seferberliğimizin gayesi budur. Beyin sarsıntısı, İstanbul için kaçınılmaz bir gerçeklik ve beka sorunudur. Tarih boyunca İstanbul’u vurduğu gibi yine vuracaktır. Saati bilmiyoruz ama bu şehirde deprem olacak. Kimse şüphe etmesin.

“TEK IŞIĞIMIZ BİLİMDİR”

Bu milli seferberlikte devletimizle, hükümetimizle, bilim insanlarımızla, sivil toplumumuzla ve milletimizle birlikte çalışmak ve başarmak istiyoruz. Her segmentin etkinleştirilmesi ve yönlendirilmesi gerekir; çünkü devlet memurundan teknik işçisine, sağlık memurundan vatandaşa uzanan uzun bir zincirin kırılmadan çalışması gerekiyor. Bilim bizim tek ışığımızdır. Bu kadim şehri deprem ve afetlere karşı dayanıklı bir şehir haline getirmek için her şeye sıfırdan başlıyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu