Teknoloji

Twitter’dan nefret ve şiddet söylemlerine ‘Sıfır Tolerans’ yasağı

Elon Musk’ın CEO’su olan Twitter, yayınladığı haberde “Sıfır tolerans” politikasını uygulamaya başlayacaklarını bildirdi. Belirtilen çalışmaya göre şiddet içeren telaffuzlar ele alınacak ve twitter kullanıcılarının psikolojik olarak zarar görmesi engellenecek.

ŞİDDETE SIFIR TOLERANS!

Twitter, nefret söylemini uygulamadan tamamen kaldırmak için detaylı bir yenilik yapmaya karar verdi. Kullanıcılar “Sıfır Tolerans” dedikleri politika ile Twitter’da şiddet ve nefret söylemine maruz kalmaktan kurtulacak.

Yeni politika ile nefret söylemleri, karşı tarafa zarar verme temennileri ve şiddeti tahrik ederek linç kültürü oluşturulması yasaklamalarla önlenecek. Twitter şirketi, bu davranışlarda bulunan kullanıcıların hesaplarını, eylemlerinin ciddiyetine göre sonlandıracak veya kalıcı olarak kapatacaktır.

MİZAH AMAÇLI İÇERİKLER YASAK KAPSAMINDA DEĞİLDİR

Twitter’da arkadaşlarınızla sohbet ederken kullandığınız mizahi dil ile yaptığınız şakalar “şiddet” kategorisinde değerlendirilmeyecektir. Yani Twitter’da yapılacak her paylaşım şiddet veya nefret söylemi olarak değerlendirilmeyecek. Ayrıca öfkelendiğiniz bir durumla ilgili bir gönderi paylaşarak öfkenizi ifade etmeniz de sizi rahatsız etmeyecektir.

Söz konusu istisnalar, twitter’ın sahip olduğu algoritmanın detaylı analiz etme özelliğine sahip olduğunu gösteriyor.

BU YASAKLARDAN KISACA NE ANLAMALIYIZ?

Twitter tarafından güncellenen topluluk kuralları ile artık rahat ve sadık bir Twitter deneyimi yaşayacaksınız. Twitter’da artık öldürme isteği, cinsel saldırı, eziyet ve nefret söyleminin yarattığı tehditlerle karşı karşıya kalmayacağız.

Sosyal medyada karşılaştığımız her olay duygularımızı etkiler. Özellikle empati yeteneğimizi sosyal medyada dolaşmak için kullandığımızda karşılaştığımız olumsuz içerikler bizi günlerce tedirgin ediyor. Bu nedenle twitter şirketinin bu konuda bir düzenlemeye gitmesi kesinlikle kullanıcılar için bir nimet olacaktır. Haberde bahsedilen “Sıfır Tolerans” politikasının çok yakında hayata geçmesi bekleniyor.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu