Yaşam

Maltepe’de Ağrı Tanıtım Günleri yoğun ilgiyle devam ediyor

Maltepe Kıyı Aktiflik Alanı’ndaki Ağrı Tanıtım Günleri yoğun ilgiyle devam ediyor.

Ağrı’nın birbirinden farklı lezzetlerinin tanıtıldığı tanıtım günlerinde Ağrı mutfağı ve kültürü hem Ağrılı hem de İstanbullu vatandaşların beğenisine sunuldu.

‘Nuh’un Gemisi İstanbul’a Geldi’ temasıyla düzenlenen ve 4 gün sürecek olan Ağrı Tanıtım Günleri’nde Ağrı’ya has Anadolu’nun en eski diyet yemeği olan Abdigor Köftesi, Ayranaşı, Ağrı’ya has et döner, 7 saat tandır üzerinde pişirilen Keşkek, Kete, Tandır Ekmeği, Ağrı Turşusu ve Ağrı Balı üzere yöresel eser ve yiyeceklerin yanı sıra Ağrı Dağı, Nuh’un Gemisi ve Nuh’un Gemisi’nin İzi, İshak Paşa Sarayı, Urartu Kalesi, Diyadin Murat Kanyonu, Diyadin Kaplıcaları, Kudret Köprüsü, Hamur Kümbeti üzere tarihi ve doğal hoşluklar tanıtılacak.

Geleneksel el sanatları sergilenecek

Tanıtım günlerinde ayrıyeten Ağrı’nın kültüründe değerli yer tutan halı, kilim, tiftik, üzerlik, nazarlık, keçe imali üzere klasik el sanatları da sergilenecek.

Ziyaretçiler eğlenceli vakit geçirecek

Ziyaretçiler, yöresel sanatkarların performansları ile halkoyunları şovları eşliğinde eğlenceli vakit geçirecek.

Ağrı Vilayet Kültür ve Turizm Müdürü Ebu Muhsin Bulut, tanıtım günlerine ait yaptığı açıklamada, her kesim insanlığın ikinci doğuş merkezi olarak bilinen Ağrı’ya davet ettiklerini söyledi.

“Herkesi bunları tatmaya davet ediyoruz”

Ebu Muhsin Bulut, Pazar gününe kadar devam edecek olan Ağrı Tanıtım Günlerimizde, yöremizin kıymetli eserlerini, destinasyonumuzda bulunan ve insanlarımızın görüp gelebileceği ana unsurlarımızı tanıtacağız. Yöresel yemeklerimizi tanıtıyoruz. Ben bütün İstanbulluların, Ağrılı hemşehrilerimizin pazar gününe kadar aktiflik alanına gelip, yöresel tatlarımızı bilhassa tatmalarını istiyorum. Biliyorsunuz tarihin birinci diyet yemeği olan Abdigör Köftemizi getirdik. Yöremizin doğal otları ile beslenen hayvanlarımızın etlerinden elde edilen etlerimizi, kavurmamızı, dönerimizi, helisemizi ve Ağrı Balımızı getirdik. Herkesi bunları tatmaya davet ediyoruz. Burada yöresel eserlerimizin yanında yöresel eser satış alanlarımızda bulunmaktadır.


“Ağrı’yı İstanbul’a getirdik”

Vatandaşlarımızı, kültürümüzü tanımaya davet ediyoruz. Ayrıyeten, en değerlisi biliyorsunuz ki, Hz. Nuh, insanların ikinci atası. Hz. Adem’den sonra insanların yine yer yüzüne dağılmasını sağlayan 2. babamız. Münasebetiyle Ağrı Dağı’na oturan Nuh’un Gemisi’nin sembolik olanını yada onun maketini yaptık. Biz bu sefer gemimizi karadan yürütüp, İstanbul’a getirdik. Lakin İnşallah arkadaşlarımız, vatandaşlarımız Ağrı’ya gelip Ağrı Dağı’nı gözleri ile görürler. Nuh’un Gemisi’nin İzini görürler. Dağcılık faaliyetlerinde bulunup, yöresel lezzetlerimizden tadarlar. Biz minyatür Ağrı’yı İstanbul’a getirdik lakin asıl Ağrı, Ağrı’da. Herkesi bütün dünya insanlarının doğuş merkezi olan Ağrı’ya davet ediyoruz. dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu