Haber

Sapanca Gölü’nde yıllar sonra bir ilk

SAKARYA (İGFA) – Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Büyük, tüm Sakaryalıları sevindiren bir gelişmeyi paylaştı. Aziz, son günlerde etkili olan şiddetli sağanak yağışın ardından bir süredir yükseliş trendine giren Sapanca Gölü’nde maksimum seviyenin aşıldığını duyurdu.

Kentin birçok noktasında hayatı olumsuz etkileyen yağış, her iki kentte de yaklaşık 2 milyon kişinin içme suyu ihtiyacını karşılayan Sapanca Gölü’nü 3 yıldır görülmeyen seviyeye getirdi. Önder Şanlı, artışın sürmesi halinde önümüzdeki yaz kuraklık yaşamamalarını temenni ettiklerini belirterek, vatandaşlara “Suyu biriktirelim ki yarınlarımız taze olsun” çağrısında bulundu.

Başkan Büyük, “Türkiye’nin gözbebeği Sakarya’nın en büyük doğal cenneti Sapanca Gölü için sevindirici bir gelişme yaşandı. Kış aylarında 32 metreye kadar düşen ve tedbirlerimizi en üst seviyede tuttuğumuz gölümüz, büyük zarar gördü. Kentin genelini etkisi altına alan kuvvetli sağanak, “Yağmurun gölde 5 cm’lik bir yükselme sağladığını söyleyebiliriz. Gölümüz en son 3 yıl önce gördüğümüz 32.20 seviyesini aşmış durumda. Bu seviye gölümüz için maksimum seviyedir. Ancak, kurtarmaya ve önlemeye devam etmeliyiz. Bunu yaparsak yarınlarımız taze ve aydınlık olur. Gölümüz bizim için her şey.” ifadelerini kullandı.

haber-marmaraereglisi.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu