Haber

Sultan İbrahim İskender Malezya’nın yeni kralı seçildi

Malezya’da kraliyet ailesi, ülkenin yeni hükümdarı olarak Johor Sultanı İbrahim İskandar’ı seçti.

Kraliyet Sarayı’ndan yapılan açıklamaya göre, Başkent’teki Milli Saray’da bir araya gelen, ülkedeki 9 eyaletin padişahlarından oluşan Hükümdarlar Konferansı’nın aldığı kararla Sultan İskender, Malezya’nın yeni hükümdarı oldu. Kuala Lumpur.

Malezya’nın 17. Kralı seçilen Sultan İskender’in görev süresinin 31 Ocak 2024’te başlayacağı ve yeni görevini 5 yıl süreyle sürdüreceği açıklandı.

16. Kral Sultan Abdullah Şah, eski Malezya Hükümdarı Sultan V. Muhammed’in 2 yıllık görev süresinin ardından beklenmedik bir şekilde tahttan çekilmesi sonucunda, 24 Ocak 2019’da Hükümdarlar Konferansı tarafından ülkenin yeni hükümdarı olarak atandı. .

Malezya’da kral seçimi

Malezya hükümdarının görev süresinin bitiminden sonra Yöneticiler Konferansı kendi aralarında alacağı kararla yeni Malezya hükümdarını seçer.

Kanuna göre Malezya Krallığı, Guvernörler Konferansına üye olan 9 eyalet arasında belirleniyor. Ardışık devlet padişahı, reşit olmamak, konferans üyelerinin onayını alamamak, tahta çıkmak istememek gibi istisnai durumlarda ülke krallığına çıkamaz.

Yeni Malezya Hükümdarı, Yöneticiler Konferansı’nın bir aday üzerinde mutabakata varmasıyla belirlenir ve aday daha sonra çoğunluk oyuyla seçilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu